نشریه محبوب صنايع غذايي

فرآورش

 

سرماخوردگي و گلودرد يك عفونت حاد( كوتاه مدت) ويروسي در قسمت مجراي تنفسي فوقاني است كه از طريق هوا مانند عطسه كردن يا تماس با افراد مبتلا به بيماري، از فردي به فرد ديگر سرايت مي كند.

مكمل هاي تغذيه اي كه براي سرماخوردگي توصيه مي شوند، شامل : ويتامين C – روي ( به شكل قرص يا اسپري بيني ) و پروپيول است.

علائم سرماخوردگي چيست؟

آب ريزش و گرفتگي بيني، گلودرد، بي تابي و التهاب از علائم عمده آن است. بيشتر اوقات گلودرد به تنهايي و جداي از سرماخوردگي، خود يك علامت جدي است مثل گلودرد استرپتوككي( ميكروبي) كه احتياج به تشخيص پزشكي و درمان با آنتي بيوتيك دارد. وقتيكه عفونت ويروسي است، آنتي بيوتيك ها تأثيري در بهبود سرماخوردگي ندارند.

درمان سرماخوردگي چگونه است؟

محيط مرطوب و گرم، باعث تسريع بهبود مي شوند. كسانيكه به سختي دچار سرماخوردگي مي شوند، بايستي استراحت كنند. داروهاي بازكننده گرفتگي بيني مانند پزودوفدرين و فنيل فرين، بطور موقت بيني را باز مي كنند، اما اغلب مجدداً بيني دچار گرفتگي مي شود.

براي حفظ تعادل آبي و تسهيل جريان ترشحات بدن، بايستي مقدار زيادي مايعات نوشيد. اگر سرفه شديد يا خطرناك باشد، داروهاي ضد سرفه مثل دكسترومتورفان، خصوصاً براي خواب راحت، تجويز مي شوند.

درغيراينصورت ، براي خارج ساختن ويروس هاي عفوني و ترشحات جمع شده در گلو، بايستي خلط را دفع كرد و نبايستي آن را در گلو نگه داشت.

توصيه هاي غذايي مفيد:

زياده روي در مصرف شكر، چربي و الكل به سيستم ايمني بدن آسيب مي زند، هر چند كه از چگونگي تاثير اين موادغذايي در طول دوره ي سرماخوردگي اطلاع دقيقي در دست نيست.

مكمل هاي غذايي مفيد: 

ويتامين C :

بررسي 21 مطالعه نشان داد مصرف 1 تا 8 گرم ويتامين C در روز، مدت و شدت سرماخوردگي را تا 23 درصد كاهش مي دهد.

مقدار مناسب ويتامين C بري درمان سرماخوردگي معلوم نيست، ولي ممكن است حداكثر 1 تا 3 گرم در روز باشد؛ با توجه به اينكه مقدار بيشتر از 200- 120 ميلي گرم در روز، بعنوان مقدار مناسب و كافي براي افراد سالم در نظر گرفته مي شود.

بررسي 23 مطالعه نشان داد مكمل دهي ويتامين C در كودكان اثرات بهتري نسبت به بزرگسالان دارد. همان مطالعه ثابت كرد مصرف 2 گرم يا بيشتر ويتامين C در روز، در كاهش مدت سرماخوردگي مؤثرتر از 1 گرم در روز است.

روي (Zn) :

وقتيكه روي (Zn) در زمان سرماخوردگي بصورت مكمل به افراد داده شد، ثابت كرد كه اين عنصر باعث كاهش قدرت ويروس ها براي احاطه سلولهاي بدن و كمك به سلولهاي ايمني براي مبارزه با سرماخوردگي مي شود و علائم سرماخوردگي را تسكين مي دهد.

قرص روي مدت سرماخوردگي را در بزرگسالان كاهش داد ولي در كودكان اثري نداشت.

قرص هاي حاوي گلوكونات روي، گلسين- گلوكونات روي واستات روي در بهبود مؤثرند، ولي اشكال ديگر روي و قرص هايي كه حاوي اسيد سيتريك، اسيد تارتاريك، سوربيتول و مانيتول هستند ، اثري ندارند و در مطالعاتي كه اين اشكال روي بكار رفت مثل مواقعي كه مقدار روي كافي نبود، موفقيتي در عمل حاصل نشد.

براي بهبود سرماخوردگي، قرص هايي كه حاوي 13 تا 25 گرم گلوكونات روي، گلسين- گلوكونات روي يا استات روي مي باشند، هر 2 ساعت يكبار براي چند روز مختلف استفاده مي شوند.  اگر اين قرص ها با بروز اولين علامت سرماخوردگي مصرف شوند، بهترين اثر را دارند.

مطالعات بيان مي كرد دلايل كافي براي اثر روي وجود ندارد و از نظر آماري، معني دار نيست. اما مقايسه 6 آزمايش ثابت كرد، در كسانيكه در زمان سرماخوردگي قرص روي مصرف كرده بودند بعد از يك هفته، در مقايسه با افراديكه مصرف نكرده نبودند، علائم سرماخوردگي كاهش يافته بود و معني دار نبودن از نظر آماري به دليل كافي نبودن تعداد افراد يا روي مصرفي بود.

اسپري بيني روي نسبت به قرص روي در بهبود سرماخوردگي مؤثرتر است، زيرا طبق يك بررسي، ميزان سرماخوردگي در افرادي كه 4 بار در روز اين اسپري را بكار برده بودند 74 درصد كم شده بود، در صورتيكه با مصرف قرص  روي 42 تا 53 درصد كاهش يافته بود.

 پروپيول :

پروپيول ماده صمغي است كه توسط حشرات از جوانه هاي برگي شكل و پوست درختان جمع آوري مي شود خصوصاً از درختان صنوبر و كاج. عصاره پروپيول مي تواند در پيشگيري و كوتاه كردن مدت سرماخوردگي مؤثر باشد.

مطالعات باليني نشان داد، عصاره پروپيول عفونت دستگاه تنفسي فوقاني را در كودكان كاهش مي دهد.

توليدكنندگان اين محصول توصيه مي كنند، فرآورده هاي خوراكي پروپيول به ميزان 500 ميلي گرم، يك يا دوبار درروز مصرف شوند

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۲۵ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

كربوهيدراتها به دو دسته ساده و مركب تقسيم بندي ميگردند. مواد غذايي  حاوي كربوهيدراتهاي ساده (قندي) شامل: قند، شكر، شيريني جات و نوشابه ها بوده و گلوكز خون را بسرعت افزايش ميدهند و بايد از آنها اجتناب كرد. كربوهيدراتهاي مركب(نشاسته اي): نان، سيب زميني، ماكاروني، برنج، غلات و ميوه ها ميباشند و بايد بيشتر از اين كربوهيدراتها مصرف كرد. مضرات  مصرف شكر و قند  به قرار زير ميباشد:

1-سركوب سيستم ايمني بدن.

2-بر هم زدن تعادل املاح در بدن.

3- كاهش تمركز، بد خلقي و افزايش اضطراب.

4-كاهش انعطاف پذيري و عملكرد بافتها.

5-افزايش سطح تري گليسريدهاي خون.

6-سبب فقر مس و كروم ميشود.

7- تداخل در جذب كلسيم، منيزيم و پروتئينها.

8-پيري زود رس.

9-پوسيدگي دندانها و بيماريهاي لثه اي.

10- افزايش چاقي، كلسترول خون و فشار سيستوليك قلب.

11-كاهش ويتامين E در خون.

12-كاهش هورمون رشد.

13-كاهش توانايي عملكرد آنزيمها.

14- كاهش ظرفيت ياد گيري - كاهش عملكرد حافظه.

15-بر هم زدن تعادل هورمونها.

16-نقش در ابتلا به بيماري ديابت.

17-سرگيجه و خواب آلودگي.

18-شكر يك ماده اعتياد آور است.

19-كاهش پايداري عاطفي.

20-ميتواند موجب يبوست و يا واريس  گردد.

21- ميتواند منجر به سرطان پروستات، پستان، تخمدانها و روده گردد.

22-افزايش بيماريهاي قلبي-عروقي.

23-سردرد و ميگرن.

24-افزايش هورمون استروژن در مردها.

25-افسردگي.

26-ميتواند مانند الكل ايجاد مسموميت كند.

27- باعث افزايش سطح دوپامين، سروتونين و نوراپي نفرين در خون ميگردد.

28-ميتواند  ايجاد سنگ صفرا و سنگ كليه كند.

29-ميتواند  آسم و يا آلرژي ايجاد  كند.

30- ميتواند به ساختار DNA آسيب وارد سازد.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۲۲ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

شیر به عنوان "یک غذای کامل" شناخته می شود و علاوه
بر ایـن بسیـار مـغـذی هـم هسـت. در سـالهای اخیر جمله
"شـیـر گـاو فـقط مخصوص گوساله هاست" به صورت شعار
محکم گروه های مختلف پزشکی درآمـده است. آنها معتقد
هسـتـند کــه شیر چیزی نیست جز یک "سم کشنده." اگر
شـمـا طـرفــدار این گروهک ها هستید و تصور می کنید که
شیر عامل به وجود آمدن بسیاری از بیماری های خطرناک است در این قسمت دعاوی که در مقابل شیر قد علم کرده اند را بیان نموده و به آنها پاسخ داده ايم.


فرضیه:
فراورده های لبنی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش میدهند.

حقایق: اگر شما میزان زیادی شیر و پنیر استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که کلسترول خونتان افزایش پیدا کند. این درست است؛ اما شما هر غذایی که دارای چربی های اشباع شده باشد را مصرف کنید، احتمال افزایش کلسترول خون در آن وجود دارد. مخالفان شیر معتقدند که شیر همان شیر است اما همانطور که می دانید امروزه فراورده های کم چرب و یا بدون چربی آن تولید می شود که کلسترول خون را به میزان زیادی افزایش نمی دهند. در حقیقیت شواهدی وجود دارند که حاکی از آن است که حتی درون شیر مواد و ترکیباتی وجود دارد که می تواند به پایین آوردن کلسترول خون نیز کمک کنند. (البته در شیرهای پرچرب میزان چربی بر روی این مواد غلبه دارد) و از آنجایی که شیر سرشار از کلسیم و منیزیم می باشد به بهبود بیماری فشار خون نیز کمک می کند.

اما مخالفان شیر همواره در نشریه های مختلف مربوط به سلامتی دعاوی را به چاپ می رسانند که گویای این مطلب هستند که حتی انواع کم چرب شیر باز هم خطر بیماری ها و حملات قلبی را افزایش می دهد. اما مقالات آنها اغلب ساده انگارانه و گمراه کننده می باشد. بر اساس تحقیقی که در 32 کشور در مورد مصرف شیر و بروز بیماری های قلبی انجام شده هیچ چیز بر ضد شیر ثابت نشده. دلایل بروز بیماری های قلبی آنقدر گسترده بوده اند که دیگر جایی برای شیر باقی نگذاشتند. همچنین در این تحقیقات مشخص نشده بود که چه نوع شیری ( کم چرب و یا پر چرب) در کشورهای مصرف کننده مورد استفاده قرار می گرفته.

فرضیه: فراورده های لبنی ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می هند.

حقایق: تحقیقات نشان می دهند که میان لاکتوز ( قند شیر) و گالاکتوز ( یکی دیگر از قندهای موجود در شیر) وسرطان تخمدان ارتباط وجود دارد. این در حالی است که سایرین هیچ گونه اعتقادی به این قضیه ندارند. یکی از تحقیقات معتبری که در ژورنال بیماری های مسری در آمریکا صورت پذیرفته، این ادعا را به طور کلی رد می کند. به این معنا که ثابت شده است خانم های با سرطان تخمدان مقدار بیشتر و یا کمتری را نسبت به همنوعان سالم خود مصرف نمی کردند.

فرضیه: فراورده های لبنی به طور کلی ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

حقایق: مشکل از شیر نیست بلکه به خاطر کل مقدار چربی مصرفی بدن می باشد. برای نمونه، میزان زیاد چربی ریسک ابتلا به سرطان روده و ریه را افزایش می دهد. اما برخی مطالعات نشان می دهند که شیرهای کم چرب می توانند به نوعی ریسک ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهند. در حقیقت آزمایشاتی که بر روی حیوانات انجام شده نشان داده اند که ترکیبات شیر می توانند رشد سرطان را متوقف کنند. به علاوه شواهدی بر این اساس که شیر ریسک ابتلا به سرطان روده را نیز کاهش می دهد، وجود دارد. کلسیم و ویتامین  D که در شیر وجود دارد از روده در برابر بیماری ها محافظت می کند.

فرضیه: فراورده های لبنی ریسک ابتلا به دیابت در سنین پایین را افزایش می دهند.

حقایق: این یکی از وحشتاناکترین دعاوی بود که چند سال پیش از طرف گروهی از پزشگان مخالف شیر، بیان شد. مرحوم دکتر "بنجامین سپاک" نیز جزئی از آنها بود.  آنها در حقیقت مخالف مصرف هر گونه محصولاتی که از حیوانات بدست می آید، بودند. این حقیقت دارد که در تحقیقی که در سال 1992 به پایان رسید تثبیت شده بود که پروتیین مخصوصی که در شیر گاو وجود دارد مستقیما باعث واکنش غیر طبیعی کودکان به طور ژنتیکی شده و نوعی سلول های انسولین ساز در آنها شروع به تکثیر می کند. اما تحقیقات وسیع تر در این زمینه هیچ گونه ارتباطی را بین دیابت در کودکی و شیر ثابت نکردند. تنها ثابت شد بچه هایی که از شیر مادر تغذیه می کنند ریسک کمتری در ابتلا به دیابت دارند. هیچ مقام رسمی اعلام نکرده بود که چنین کودکانی به هیچ وجه از لبنیات و یا شیر گاو استفاده نمی کرده اند.

فرضیه: شیر باعث ایجاد خلط در گلو می شود.

حقایق: شواهد علمی اظهار می دارند: خیر، اینگونه نیست. این تصور غلط به این دلیل ایجاد شده که پس از مصرف شیر، به دلیل جنس خاص آن در دهان باقی مانده و کل سطح داخلی آنرا می پوشاند. در تحقیقی که در استرالیا انجام شد به تعدادی از افرادی که معتقد بودند شیر باعث ایجاد خلط می شود، مقداری شیر کاکائو و یا شیر سویا داده شد، البته بدون اینکه خودشان متوجه شوند. کسانی که شیر خالص خورده بودند اظهار می داشتند که دهان آنها لزج شده و خلط در گلویشان به وجود آمده، اما آن عده دیگر که شیر سویا و یا انواع مشابه آنرا مصرف کرده بودند نیز چنین ادعایی داشتند؛ بنابراین ما نمی توانیم با این روش شیر گاو را تحریم کنیم و به سرزنش آن بپردازیم. اگر احساسی که بعد از خوردن شیر در دهانتان ایجاد می شود را دوست ندارید و یا تصور می کنید که آب دهانتان آنقدر سنگین می شود که قورت دادن آن برایتان مشکل است، بنابراین تمام این عوامل دلایل دیگری هستند که از شیر کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید.

فرضیه: فراورده های لبنی در حقیقت ریسک ابتلا به پوکی استخوان را افزایش میدهند.

حقایق: این تصور اشتباه در بسیاری از کشورها نظیر چین که تا حدود زیادی از سبزیجات تازه استفاده می کنند و به ندرت از فراورده های لبنی بهره می برند و به طور عادی پوکی استخوان در بین ساکنان آن وجود ندارد، بیان می شود. البته در این مطالعات تضادهایی هم دیده شده است:  بسیاری از بررسی ها نشان داده اند که مصرف کلسیم زیاد (به ویژه از طریق لبنیات آنهم در دوران جوانی) باعث ساخته شدن استخوان های محکم می شود، اما برخی آزمایشات هم وجود دارند که نشان میدهند فراورده های لبنی و یا مصرف کلسیم به هیچ وجه از شکسته شدن استخوان های لگن جلوگیری نمی کنند. یکی از دلایل شاید این باشد که شیر سرشار از پروتیین است که پروتیین خود باعث می شود تا کلسیم بیشتری  ( کلسیوم در بدن نقش مهمی را در متراکم شدن بافت های استخوانی بازی می کند) از طریق ادرار دفع شود. البته کلسیمی که در شیر وجود دارد خیلی بیشتر از آن است که پروتیین بتواند بر آن غلبه کند. عوامل وراثتی نیز تاثیر چشم گیری بر روی این مطلب می گذارند. اکثر محققین همچنان  مصرف لبنیات را به تمام افراد توصیه می کنند. ( البته به همراه تمرینات ورزشی و در صورت لزوم مکمل های حاوی کلسیم) و آنرا به عنوان بهترین راه در جلوگیری از پوکی استخوان معرفی می کنند.

فرضیه: افرادی که در هضم لاکتوز مشکل دارند، می توانند لبنیات مصرف نکنند.

حقایق: بسیاری از افراد تصور می کنند که به هیچ وجه نمی توانند لاکتوز ( قند شیر) را هضم کنند. آنها نمی دانند که نفخ شکم و ناراحتی های معده ای تنها به دلیل لاکتوز موجود در شیر نمی باشد. البته باید توجه داشت که دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که کسانیکه به هیچ وجه نمی توانند لاکتوز را تحمل کنند به راحتی می توانند روزی 1 تا 2 فنجان شیر در بین وعده های غذایی خود میل کنند. البته اگر این افراد باز هم با مشکل برخورد کردند می توانند از انواع شیرهای کم لاکتوزی که امروزه در بازارها به وفور یافت می شود، استفاده کنند.


راه شیری
شیر و سایر فراورده های لبنی سرشار از کلسیم می باشند و نه تنها می توانند استخوان های شما را در سلامت کامل نگاه دارند، بلکه می توانند از فشار خون، بیماری های قلبی، سرطان روده و حتی دیابت نیز جلوگیری کنند. آنها همچنین یکی از منابع مهم سایر مواد مغذی نظیر ریبو فلاوین، ویتامین A , D
و چند ماده معدنی دیگر نیز می باشند. شیر و سایر محصولاتی که از آن بدست می ایند به طور قطع دارای مقادیر فراوانی چربی هم می باشند، به همین دلیل است که کودکان بالای دو سال و بزرگسالان بلید از شیرها و ماست های کم چرب (1%) یا بدون چربی استفاده کنند.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۲۰ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

مخمر آبجو و يا مخمر تغذيه اي سلولهاي خشك شده و غير فعال مخمري بنام SACCHAROMYCES CEREVISIAE ميباشد. منظور از غير فعال  اينست كه خاصيت تخمير كنندگي خود را از دست داده است. مخمر ها جزو قارچهاي تك سلولي ميباشند. مخمر ساكارومايسس سروزيه در تهيه مشروبات الكلي و ور آمدن خمير نان در نانواييها و شيريني پزيها مورد استفاده قرار ميگيرد. اما از آنجايي كه اين ماده ارزش تغذيه اي بالايي دارد به عنوان مكمل غذايي نيز عرضه ميگردد. مخمر آبجو معمولا طعمي بسيار تلخ دارد.

تركيبات مخمر آبجو

1-مخمر آبجو حاوي تمام ويتامينهاي گروه B ميباشد به غير از ويتامين B12، مگر اينكه مخمر آبجو با اين ويتامين نيز غني سازي شده باشد. ويتاينهاي B شامل: تيامين(B1)، ريبوفلاوين(B2)، نياسين(B3)، پانتوتنيك اسيد(B5)، پيروكسيدين(B6)، فوليك اسيد و يا فولات(B9) ، بيوتين(H) .

2-مخمر آبجو حاوي  16 نوع اسيد آمينه ميباشد كه تمام اسيدهاي آمينه ضروري را شامل ميگردد. در هر 30 گرم مخمر آبجو 16 گرم پروتئين وجود دارد.

3- مخمر آبجو حاوي 14 نوع مواد معدني ميباشد بويژه كروم ، فسفروسلنيوم. روي، آهن، مس، منيزيوم، منگنز و پتاسيم ديگر مواد معدني موجود در مخمر آبجو ميباشند.

4-كروم موجود در مخمر آبجو بهترين منبع غذايي كروم محسوب ميگردد.

5- مخمر آبجو حاوي فيبر نيز ميباشد. در هر 30 گرم از مخمر آبجو 6 گرم فيبر موجود است.

6- مخمر آبجو حاوي بتا گلوكان ميباشد. بتا گلوكان يك آنتي اكسيدان قوي بوده و در تقويت سيستم ايمني بدن بسيار موثر است.

7- مخمر آبجو حاوي نوكلئيك اسيدها و نوكلئوزيدها ميباشد. بويژه ريبونوكلئيك اسيد(RNA) و اينوزين.

خواص مخمر آبجو

1- نوكلئيك اسيد ها و نوكلئوزيدها ترميم بافتها را تسريع كرده و روند پيري را كند ميسازند.

2- سلنيوم موجود در مخمر آبجو خاصيت ضد سرطاني دارد، از سلولهاي كبدي محافظت ميكند و يك آنتي اكسيدان قوي ميباشد كه از امراض قلبي-عروقي پيشگيري ميكند.

3- كروم موجود در مخمر آبجو داراي خواص: تنظيم سطح قند خون (كاهش قند خون)-كاهش گلوكز ناشتا و بهبود تحمل گلوكز در افراد ديابتي با افزايش حساسيت سلولها به انسولين-كاهش چربيهاي بدن و افزايش توده عضلاني (در صورتي كه با ورزش و رژيم غذايي متعادل همراه باشد) - كاهش كلسترول و تري گليسريدهاي خون-كاهش سطح كلسترول بد(LDL) وافزايش سطح كلسترول خوب(HDL).

4- افزايش اشتها-افزايش سطح انرژي بدن-رفع خستگي-كمك به ترميم بافتهاي آسيب ديده-تقويت سيستم ايمني و عصبي-حفظ و بهبود سلامتي پوست، مو، چشمها، دهان، كبد ومجاري گوارشي. از ديگر فوايد مخمر آبجو ميباشد.

4-ويتامينهاي گروه B در متابوليسم كربوهيدراتها، چربيها وپروتئينها نقش دارند.

5- از مخمر تغذيه اي ميتوان در درمان ويا پيشگيري بيماريها واختلالات زير بهره گرفت: استرس، افسردگي، خستگي مزمن، بيماريهاي عودكننده، آكنه مزمن، اگزما، اسهال، سرماخوردگي، سرفه و گلودرد وسوء هاضمه.

6- مصرف مخمر آبجو فلور طبيعي روده را تغيير داده و باكتريهاي مفيد روده را افزايش و باكتريهاي مضر و بيماريزاي روده را كاهش ميدهد.

7- مصرف مكمل مخمر آبجو كمك ميكند تا راحت تر به خواب رويم. نياسين و پيروكسيدين موجود در آن ترشح سروتونين را در مغز افزايش ميدهد.

8-فيبر موجود در مخمر آبجو در بر طرف كردن يبوست موثر است.

موارد منع مصرف

1-افراد مبتلا به نقرس نبايستي از آن استفاده كنند.

2- زنان باردار و يا شيرده بهتر است از مصرف آن خودداري كنند، مگر زير نظر پزشك.

3-افرادي كه سيستم ايمني بدنشان خيلي ضعيف است بايستي از مصرف آن خودداري كنند.

تداخلات احتمالي و عوارض

1-به ندرت در برخي افراد ايجاد آلرژي ميكند.

2- مصرف همزمان اين مكمل با داروهاي بازدارنده اكسيداز تك آمين (موجود در داروهاي پاركينسون وضد افسردگي) موجب افزايش فشار خون ميگردد.

3-مكمل مخمر آبجو اثر داروهاي ويژه ديابت را تقويت كرده و موجب كاهش قند خون و هيپوگليسمي ميگردد.

4- افرادي كه به تازگي مصرف اين مكمل را آغاز كرده اند ممكن است دچار نفخ گردند. براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است مصرف آن را با دوز پايين شروع كرده و بتدريج دوز مصرفي آن را افزايش دهند.

5-ممكن است در موارد نادر ميگرن را تشديد كند.

اشكال دارويي

رشته، پودر، قرص، كپسول و محلول.

دوز مجاز مصرفي

معمولا دوز مصرفي روزانه آن 2-1 قاشق غذاخوري (شكل محلول) و از 2 تا 8 قرص متغير ميباشد. با اينكه مصرف دوز بالاي اين مكمل عوارض خطرناكي در برندارد اما بهتر است از مصرف بيش از اندازه آن خودداري كنيد.

نكته: از مصرف مخمر نان و يا مخمر آبجو فعال خودداري كنيد چرا كه مخمر فعال بر خلاف مخمر غير فعال ويتامينهاي گروه  B و ساير مواد مغذي را از بدن دفع كرده و همچنين نفخ آور نيز ميباشند .

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۹ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

اکثر اوقات گرسنه تان نیست. وقتی غذایی بو، ظاهر یا مزه خوبی دارد، شما واقعاً گرسنه نیستید، اما ممکن است خلاف این را تصور کنید. بیشتر غذاها باعث تحریک حس چشایی شما می شوند، حتی اگر گرسنه هم نباشید.

با وجود مسائل دیگری مثل استرس، فشارهای روحی، مشکلات شخصی یا کاری، اضطراب، و بحران های زندگی، چه اول هفته باشد چه تعطیلات آخر هفته، چه روز باشد و چه شب، چه تنها باشید و چه با دوستان و خانواده، می توان گفت که شما 24 ساعت شبانه روز گرسنه نیستید، اما ممکن است تصور کنید که هستید.

برخورد و مواجهه شما با انواع غذاها به طرق مختلف صورت می گیرد: تعارفات دوستان، دسرهای مختلف، بوی پاپکرن در سینما، و ....شناخت این تحریکات احساسی و بصری، به شما کمک می کند تا بتوانید جلوی واکنش های خود را که منجر به خوردن زیاد می شود، با وجود گرسنه نبودن، بگیرید. همین که به خود یادآور شوید که گرسنه تان نیست، خود کمک بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

ممکن است دلایلی برای این کار خود داشته باشید، دلایلی که باعث می شود شما مدام به غذا فکر کنید و با وجود گرسنه نبودن، خوردنتان را برای خود توجیه کنید. بهانه های زیادی مثل "از اینکه تاکسی پیدا نکرده بودم، عصبانی شده بودم" یا "بدون چتر زیر باران مانده بودم" و... خیلی از این دلایل می تواند برای متقاعد کردن شما برای خوردن غذا کافی باشد. اما اگر راستش را بخواهید، این دلایل چندان هم معقول نیستند.

البته در مواقع عصبانیت، غذا می تواند مانند دارویی مُسکِن خشم شما را خاموش کند. اما فکر کنید، آیا وقتی غذا می خورید عصبانیتتان واقعاً از بین می رود؟ یا اینکه خستگی ناشی از خوردن، قوای شما را برای داد و بیداد بیشتر تحلیل می برد؟ فکر کنید ببینید چه زمانهایی آستانه ناراحتی شما واقعاً دچار چالش می شود؟ وقتی خسته اید؟ چه زمانهایی غذا برای شما جایگزین خواب می شود؟ آیا دردهای احساسیتان با خوردن کاهش می یابد؟

آیا تصور می کنید ارزشش را دارد به خاطر این عادت زیان بخشکه احساس تسکین موقت به شما می دهدوزنتان روز به روز بالا رود، بیماری های مختلف به سراغتان بیاید، و اعتماد به نفستان هم روز به رو کاهش یابد؟ ایا واقعاً ارزشش را دارد؟

البته می دانم که تغییر در رویه و رفتار انسان، دشوار بوده و همیشه با ناراحتی همراه است. همین که بتوانید وزنتان را حتی خیلی کم هم پایین بیاورید، خود نوعی تغییر است. و یادتان باشد که بدون ایجاد تغییر در شیوه زندگی، هیچ پیشرفتی صورت نمیگیرد. اما راه هایی هست که با استفاده از آنها می توانید این ناراحتی ها را کاهش دهید. شما عادت داشتید با خوردن غذا، دردهایتان را تسکین دهید، حالا خیلی راحت می توانید به یک روش دیگر هم عادت کنید.

آیا شما هم از روی عادت غذا می خورید، نه از روی گرسنگی؟ شناسایی این عادات نیاز به بررسی، راهنمایی و صبر دارد، اما بیش از همه اینها به صداقت نیازمند است. وقتی تا زمانیکه اشتباهتان را قبول نکرده باشید، قادر نخواهید بود تصمیم به ترک آن بگیرید.

خیلی غیرمعقول است اگر توقع داشته باشیم به یکباره عادات غذاییمان متحول شود و به جای خوردن غذا از روی عادت و اعتیاد، با آرامش و معقولانه غذا بخوریم. کاری که می توانید برای از بین بردن این عادات اشتباه انجام دهید، این است که عادات دیگری را جایگزین آن کنید. این انتخاب های جدید، وزن شما را به طور تدریجی کاهش خواهد داد نه یکباره. پس تصمیم بگیرید، دیگر وقتش رسیده است که تحولی عمده در زندگیتان ایجاد کنید.

غذاها مواد مخدر در خود ندارند، اما این قدرت را دارند که به همان اندازه مواد مخدر شما را دامنگیر خود کنند. کسی که تصور می کند با غذا خوردن درد و عصبانیتش فروکش میکند، احتمالاً از بچگی این عادت را در خود ایجاد کرده است. اما این عادت نادرست دیگر فایده ای برایتان ندارد، باید عادت دیگری را جایگزین آن کنید.

من به شما می گویم که وقتی گرسنه نیستید اما باز به سوی غذا می روید، چه باید بکنید. وقتی غذایی را پخته شده و آماده جلوی رویتان می گذارند، کارهای زیادی میتوانید انجام دهید. باید بتوانید دربرابر وسوسه خوردن خود را کنترل کنید.

وقتی چند ساعتی بیشتر نیست که غذا خورده اید، اما باز فکر خوردن چیز دیگری در ذهنتان است، کاری که برای جلوگیری از وسوسه خوردن می توانید بکنید این است که ساعتتان را برای یک یا دو ساعت دیگر تنظیم کرده و خود را به کاری مشغول کنید. بعضی وقت ها من خودم وقتی ساعت را کوک می کنم، آنقدر مشغول کاری می شوم که وقتی ساعت زنگ می خورد، حتی فراموش می کنم که به چه دلیل ساعت را کوک کرده ام.

یکی از بیمارانم خانمی است که در روند تغییر عادات غذاییش خاطره ای برایم تعریف کرده است. او می گفت که در یک روز آفتابی وقتی مشغول پیاده روی در خیابان بود، مردی را مشاهده می کند که مشغول خوردن بستنی قیفی است (محرک چشمی). او با استفاده از این تکنیک سعی می کند که وسوسه خود را خاموش کند و با خود میگوید: "به چیز دیگری فکر کن، از خیابان رد شو، و با خنده از خیابان عبور می کند. او خود را مطمئن کرده بود که همه چیز تمام شده است. دو دقیقه بعد، لباس زیبایی در ویترین مغازه ای می بیند و با مشاهده آن فکر بستنی به کلی از ذهنش می پرد.  

مشخص است که این خانم خیلی خوب روی این تکنیک کار کرده است و به محض مشاهده قیف بستنی، عکس العمل نشان داده و سعی داشته حواس خود را به چیز دیگری معطوف کند. همه ی ما باید اینگونه باشیم تا بتوانیم در مقابل وسوسه خوردن مقاومت کنیم. همه چیز در ذهن ما شروع می شود. پس باید ذهنمان را برای این واکنشات آماده کنیم.

علاوه بر این متد، راه های دیگری هم برای مقاومت در برابر خوردن وجود دارد. می توانید به خودتان انگیزه بدهید! مثلاً به خودتان انگیزه بدهید که برای مجلس عروسی یکی از بستگان که در راه است، باید وزنتان را کاهش دهید. یا برای شاد کردن و جلب رضایت دوست پسر، دوست دختر، یا همسرتان باید اینکار را انجام دهید. با وجود چنین انگیزه هایی در شما، وقتی غذایی به شما تعارف می کنند، دیگر زیاده روی نمی کنید، یا باوجود سیر بودن، دوباره و دوباره غذا نمی خورید. قصد، خودداری و اراده قوی میتواند به شما در این زمینه کمک کند.

با این تکنیک ها، حتی اگر از خوردن کامل این غذاها هم پرهیز نکنید، مطمئناً میزان کمتری غذا برای خود خواهید کشید، زودتر دست از غذا خوردن برمی دارید و با حرص و ولع کمتری غذا می خورید.

اولین بار ممکن است کمی برایتان سخت باشد و عذاب بکشید، چون کاری است که عادت به انجام آن ندارید. مهم نیست که در ابتدای ایجاد این عادت در خود چقدر سختی بکشید، اما مطمئن باشید عذاب آورتر از چاقی و بیماری نیست. هیچ چیز بدتر از این نیست که وقتی برای خرید لباس بیرون می روید، دست خالی برگردید چون هیچ لباسی به اندامتان مناسب نیست و سایز شما لباس گیر نمی آید.

با ایجاد این تغییرات مثبت، نتایج مثبتی نیز مشاهده خواهید کرد. از گفتن هر صحبت منفی درمورد خودتان شدیداً اجتناب کنید، اینکار فقط اعتماد به نفستان را پایین آورده و در برداشتن این قدم مهم سستتان میکند.

برای گرفتن نتایج بیشتر و بهتر، می توانید در آنِ واحد چند تغییر در زندگیتان ایجاد کنید. شاید اگر یک روش به تنهایی کافی نباشد، ترکیب چند روش بتواند کمکتان کند. مهم این است که هدف داشته باشید و قدم اول را بردارید. همه چیز به خودی خود پیش می رود.

گاهی اوقات ممکن است بااینکه چند روش را پیش میگیرید، اما آن لحظه اجتناب از خوردن باز هم برایتان آزار دهنده باشد. اما این به آن معنا نیست که باید دست از تلاش بردارید. این فقط یعنی نتایج به دست آمده به آن اندازه نبوده است که تغییر کلی در زندگیتان ایجاد کند و شما باز باید تلاش کنید. با تلاش بیشتر، و حتی شکست خوردن، عادت نادرست قدیمی کم کم در شما از بین می رود و رفته رفته به موفقیت نزدیک تر می شوید.

برای از بین بردن عادات و رفتارهای سابق باید بتوانید روش ها و متدهای مختلف را امتحان کنید. مطمئناً تلاش زیادی لازم است تا به آنچه می خواهید برسید. برای هرکس روش متفاوتی ممکن است جوابگو باشد، چون هر فرد نسبت به محرک های مختلف، به طرز متفاوتی واکنش می دهد. ترکیبی از چند روش معمولاً نتیجه بیشتری را در بر خواهد داشت. باید خلاق باشید.

عادات غذاییتان را بررسی کنید. از کوچکترین آنها هم گذشت نکنید. نگویید قهوه اشکالی ندارد یا سبزیجات چاق نمی کند. آیا خودتان غذا را آماده می کنید؟ یا کس دیگری برای شما سرو می کند؟ آیا هرچه برایتان سرو می شود را تمام و کمال میل می کنید؟

یکی از بیماران من عادت داشت که پشت سر وعده های غذایی هم باز خوراکی های مختل بخورد. او چندین ماه با این عادت نادرست خود مقابله کرد. هفته ی پیش که با او صحبت می کردم، او گفت الان چند وقت است که بعد از شام حتی یک تکه بیسکویت هم نخورده است. این خانم بااینکه 59 ساله است، اما با اراده قوی خود توانشته است دربرابر این مشکل مقاومت کند.

یادتان باشد اگر موادغذایی کمتری بخرید، غذای کمتری درست کرده وسرو کنید، کمتر هم خواهید خورد. این روشی بسیار عالی است.

اگر غذایی ظاهر، بو یا مزه خوبی ندارد، نخورید، مجبور نیستید! ما ایرانی ها عادت داریم هر چه که در بشقابمان می کشیم را تا انتها بخوریم، اما این کار به هیچ وجه ضرورت ندارد. ممکن است بگویید که غذا حیف و میل می شود. اما آیا فکر میکنید اگر آن غذا را داخل بدنی بریزید که هیچ نیازی به آن ندارد، حیف و میل نمی شود؟؟ پس بهتر است که بیرون بریزید تا آسیب های کمتری هم ببینید.

اگر برایتان پیش آمد که نتوانستید جلوی خودتان را بگیرید و از برنامه تان تخلف کردید، ناامید نشوید و آن را یک شکست تصور نکنید. می توانید دوباره به برنامه تان برگردید. با خودتان فکر کنید که برای جلوگیری از بروز دوباره چنین رفتاری  چه باید بکنید. هرچه زودتر به برنامه تان برگردید، انگیزه و هدفتان کمتر از بین می رود.

پس این بار قبل از خوردن هر چیز، حرف ها من را به یاد آورید و هر چه زودتر برنامه ی مناسبی برای خورد و خوراکتان تنظیم کنید.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۸ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

آیا با افزایش سن ما محکوم به چاقی می شویم؟
می توان آنرا نوعی بحران میان سالی نامید. زمانی که به میان سالی نزدیک می شویم، شلوارهای استرچ به سایز ما نمی خورند و به دلیل پیدا کردن بازوهای پهن و شل باید تمام لباس های آستین حلقه ای را از کمد لباس هایمان دور بریزیم. آیا ما با افزایش سن محکوم به چاقی می شویم و یا نه کاری برای جلوگیری می توان انجام داد؟

وزن و فرایند افزایش سن
بر اساس تحقیقات انجمن یائسگی آمریکای شمالی بیشتر خانم ها پس از یائسگی از حالت گلابی (ران های کشیده و کمرباریک) به شکل سیب (شکم های بزرگ) تغییر حالت می دهند. بخش اعظمی از این مشکل به دلیل کاهش قابل توجه هورمون استروژن در بدن می باشد، اما تنها با استفاده از میزان بالایی از این هورمون نمی توان وزن بدن را به حالت عادی باز گرداند.

خانم ها پس از یائسگی به طور معمول در حدود 6 تا 7.5 کیلو وزن اضافه می کنند که این افزایش وزن با تعرق در شب و شکایت از گرما همراه می باشد. به علاوه متابولیسم بدن کالری را فقط برای زنده بودن می سوزاند. هر ده سال که از زندگی یک فرد می گذرد میزان سوزانده شدن کالری در بدن او 5 درصد کاهش پیدا می کند. این بدان معنا است که اگر ما همان میزان کالری که قبلا استفاده می کردیم را به بدن برسانیم متاسفانه دچار اضافه وزن می شویم. کی بود می گفت زندگی زیباست؟

متابولیسم، استروژن - - آیا می توان چیز دیگری را سرزنش کرد؟ تقریبا 10 درصد از خانم ها به کم کاری غده تیروئید مبتلا هستند. کم کاری و یا از کار افتادن غده تیروئید دلیل دیگر برای کاهش سوخت و ساز (متابولیک) بدن می باشد. در این حال استفاده از داروهای تیروئید کمک خوبی می کند و مصرف آنها اکیدا پیشنهاد می شود.

3 راه برای کنترل وزن
مرحله 1: ما نباید نسبت به اضافه وزن خود در سنین میان سالی بی توجهی کنیم. هر چه تحرک ما بیشتر باشد کمتر چاق می شویم. خانم هایی که بیش از سایرین ورزش می کنند، به ویژه ورزش هایی که نیاز به تحرک و نیروی بیشتری داشته و قلب را به تندتر تپیدن وا می دارند، شکم های کوچک تری دارند و چربی بدن آنها از سایرین کمتر است. اگر در حال حاضر ورزش و نرمش انجام می دهید باید شدت و مدت زمان آنرا به طور متوالی افزایش دهید. مسیر پیاده روی روزانه خود را تغییر دهید و از تپه ها بالا روید و تا آنجا که می توانید تند تند راه بروید. تردمیل را بر روی بالاترین سرعت قرار دهید. کوهپیمایی را هم به پیاده روی خود اضافه کنید و دویدن را نیز به آن اضافه کنید.

اگر در حال حاضر ورزش نمی کنید، سعی کنید این کار را رفته رفته شروع کنید. از روزی 10 دقیقه شروع کنید. بعد از یک یا دو هفته انرا به روزی 15 دقیقه افزایش دهید. این کار را ادامه دهید تا مدت زمان ورزش روزانه تان به 60 دقیقه در هر روز ارتقا پیدا کند. نکته خوب این است که باز هم می توانید مدت زمان آنرا تا آنجا که دوست دارید افزایش دهید و از مزایای کاهش وزن برخوردار شوید. چطور است ماشین خود را 10 دقیقه دورتر از محل کارتان پارک کنید.(این یعنی 20 دقیقه پیاده روی با نشاط) به علاوه 40 دقیقه تمرین تحت نظر مربی ورزش در بعد از ظهرها را نیز به آن اضافه نمایید؟

مرحله 2: مصرف الکل را متوقف نمایید. در مهمانی دوستان و همسایه ها دور هم جمع می شوند و وقت شام خوردن فرا می رسد، که ممكن است به مصرف الکل ختم شود. الکل یک منبع لایزال کالری است که به نظر می رسد به صورت وزن اضافه در بدن افراد میان سال جمع می شود. مصرف الکل را متوقف كنيد تا ببینید تا چه حد وزن شما پایین می آید. فقط باید مراقب باشید که یک نوشیدنی بدون کالری را جایگزین آن نمایید: به عنوان مثال آب معدنی یک جانشین بی نظیر است.

مرحله 3: به میوه ها و سبزیجات پاسخ مثبت دهید. یکی از آشنایان من که سن او حدود 50 سال بود با اضافه کردن این دو مورد در طی چند سال اخیر در حدود 15 کیلو وزن کم کرد. اگر شما میوه و سبزی بیشتری بخورید، دیگر شکم شما برای هله هوله جایی نخواهد داشت! به علاوه مواد فیبردار، ویتامین ها و فیتوکمیکال ها  سلامت بدن شما در حین فرایند کاهش وزن تضمین می کنند.

برای چند روز مصرف میوه و سبزی خود را محاسبه کنید تا دقیقا متوجه شوید چه میزان از آنها در رژیم غذایی شما جای دارند. سپس میزان مصرف روزانه آنها را افزایش دهید. سعی کنید هر هفته میزان مصرف میوه و سبزی خود را بیشتر از هفته گذشته کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا در طول روز 9 مرتبه از میوه و سبزی استفاده کنید. در این قسمت نمونه ای از یک رزیم غذایی که در آن 9 وعده میوه و سبزی وجود دارد آمده است:

صبحانه: ½ فنجان گرانولا همراه با ½ فنجان توت خشک (در یک وعده) و ½ فنجان ماست کم چرب

میان وعده صبح: ½ فنجان سبزیجات نیم پز، می توانید کمی فلفل و هویج نیز به آن اضافه کنید به همراه 2 قاشق سوپخوری سرکه خانگی

نهار: 2 فنجان سالاد (2 وعده) به همراه 90 گرم جوجه سوخاری؛ یک فنجان میوه مخلوط

میان وعده عصر: یک میوه تازه (یک وعده)

شام: 90 گرم ماهی قزل آلا به همراه ½ فنجان لوبیا سبز (یک وعده)، ½ فنجان گل کلم (یک وعده) و ½ فنجان برنج

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۷ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

- چگونه الكل و مواد مخدر به بدن آسيب مي رسانند

توضيح مختصري از تأثير الكل بر قسمت هاي مختلف بدن به همراه توصيه هاي غذايي براي ترك اعتياد در هر قسمت، به شرح زير است:

* پوست و مو: بدن فاقد مواد مغذي لازم براي سلامت پوست و مو مي شود.

توصيه ها: مصرف غذاهاي مغذي به خصوص غذاهاي غني ازويتامين هاي A و C ، پروتئين و روي.

* قلب و گردش خون: دريافت كم پروتئين ، باعث تحليل و لاغري عضلات مي شود. اغلب، التهاب به همراه افزايش ذخاير چربي در بدن و افزايش فشار خون به وجود مي آيد.

توصيه ها: مصرف رژيم غذايي كم چربي، پروتئين كافي و انجام ورزش منظم و مرتب.

* كبد: ذخاير ويتامين ها و املاح كاهش مي يابد. تورم بيش از حد كبد، از توليد صفرا و عمل فيلتراسيون (تصفيه كبدي) جلوگيري كرده و باعث كاهش اشتها مي شود.

توصيه ها: مصرف غذاهاي پر كالري و غني از مواد مغذي، پروتئين غني و مرغوب ، ميانه روي در مصرف چربي، مصرف مكمل هاي ويتامين و املاح .

* لوزالمعده: تحريك كبد و تورم حاصل از آن، جريان آنزيم ها را به معده مسدود كرده و منجر به بروز اختلالاتي درهضم و ديابت مي شود.

توصيه ها: مصر ف غذاهاي مغذي به مقدار كم و متناوب در وعده هاي غذايي .

* كليه ها: التهاب- عفونت هاي پي در پي – افزايش دفع آب از بدن و در نتيجه افزايش كمبود مواد مغذي.

توصيه ها: مصرف غذاهاي غني از مواد مغذي ، غذاهاي حاوي پتاسيم فراوان( سبزيجات برگي شكل و خام، موز، ميوه هاي خشك، سيب زميني، مركبات و ميوه ها) ، كاهش مصرف كافئين.

* سيستم عصبي مركزي و هيپوتالاموس: الكل و مواد مخدر ، باعث به وجود آمدن اختلال و آشفتگي در سيستم عصبي مي شوند. روي حافظه، توانايي يادگيري، فكر كردن و هماهنگي بدن اثرات بدي دارند. الكل سلول هاي عصبي را كه قادر به توليدمثل مجدد نيستند، از بين مي برد. با مصرف الكل و مواد مخدر ، مركز كنترل اشتها در هيپوتالاموس، پيام هاي اشتباهي درباره گرسنگي وتشنگي به بدن مي فرستد.

توصيه ها: استراحت، مصرف غذاهاي مغذي شامل غذاهاي حاوي مقادير زياد اسيد آمينه هاي تريپتوفان و تيروزين ، فعاليت بدني( ورزش)، مصرف مولتي ويتامين و املاح به همراه مكمل هاي ويتاميني گروه B ( B كمپلكس) .

*غشاي موكوسي سلول ها: باعث اختلال در عمل غشاهاي مري، معده و مقعد مي شود. تغذيه متعادل و مناسب باعث ساخت مجدد اين بافت هاي از بين رفته  خواهد بود .

توصيه ها: غذاهاي مغذي حاوي ويتامين A( سبزيجات نارنجي رنگ) و ويتامين C فراوان ، كاهش دريافت كافئين.

* معده: تحريك معده، افزايش خطر زخم معده و اختلالات مربوط به معده .

توصيه ها: مصرف وعده هاي غذايي سبك به مقدار كم و پي در پي ، مصرف ميان وعده ها، كاهش مصرف كافئين درطي اختلالات معده  .

* روده ها: كاهش زمان عبور غذا از روده ها، افزايش خطر جذب ناقص مواد غذايي و بروز انواع سرطان.

توصيه ها: افزايش دريافت فيبر، مصرف آب فراوان، ورزش، كاهش مصرف كافئين در طي اختلالات.

* مقعد: به دليل هموروئيد( خونريزي) در اين ناحيه، دفع مواد زايد كاهش مي يابد( يبوست ) يا اينكه منجر به بروز اسهال مي شود .

توصيه ها: مصرف غذاهاي حاوي فيبر فراوان، ورزش كردن، نوشيدن آب.

* مقادير خوني: مصرف الكل و مواد مخدر  روي مقادير خوني در بسياري از مواد مغذي اثر دارد. اگر مقدار دريافت كلسترول ( چربي مصرفي) به طور دقيق اندازه گيري نشود، ممكن است سطح كلسترول خون نرمال به نظر آيد.

توصيه ها: آزمايش خون توصيه نمي شود تا اينكه 6 تا 12 هفته از ترك اعتياد بگذرد و ما از مقادير خوني خوانده شده ، مطمئن شويم.

 

- تهيه ميان وعده هاي جالب و خوشايند براي افراد در ترك اعتياد

تغذيه خوب و مناسب، نقش مهمي در بهبود وساخت بدن درمراحل ترك اعتياد ايفا مي كند.

غذا، مواد مغذي لازم را براي رفع نيازها فراهم مي كند. خوردن 3 وعده غذايي اصلي درروز كافي نيست.  خوردن ميان وعده ها ، كمك زيادي به فرد در مراحل ترك اعتياد مي كند ، نيازهاي تغذيه اي او را تأمين كرده و اختلالات رفتاري را كاهش مي دهند.  ميان وعده بايد در بين وعده هاي اصلي غذايي و قبل از خواب خورده شود. خوردن ميان وعده اهميت زيادي دارد، چرا كه علاوه بر تأمين مواد مغذي، باعث به وجود آمدن طراوات و شادابي  در فرد مي شود.

در ميان وعده ها :

 بيشتر اين مواد غذايي را بخوريد:                              اين مواد غذايي را كمتر بخوريد:

- ميوه تازه                                                          - ميوه هاي كمپوت شده در شيره زياد

- ميوه كمپوت شده با آب خودش                                - چيپس سيب زميني

- سبزيجات خام                                                    - چيپس ذرت

- ذرت بو داده( ترجيحاً فقط با هوا)                            - بستني

- چوب شور( توك)                                               -  كلوچه و شيريني

- پنير و بيسكوئيت كراكر( خشك)                            - آب نبات

- فرني هاي كم چرب                                              - نوشيدني هاي گازدار و داراي جوش شيرين

- پنير محلي و ميوه                                                - كيك و پيراشكي

- ماست كم چربي                                                  - آب ميوه هاي مصنوعي( سانديس) و مشروبات

- كشمش و سايرميوه هاي خشك شده                         - نان هاي شيريني ميوه دار- كماج و كلوچه

- آب ميوه صد درصد طبيعي

- ماست فريزشده كم چرب

 

- فوائد ورزش در ترك اعتياد

ورزش هم مثل ساير موارد، بايد به صورت مناسب و متعادل انجام شود. اجراي يك برنامه ورزشي بايد منظم، هميشگي و پيوسته باشد. حداقل 4 بار در هفته و هر بار يك ساعت، ورزش كنيد .

اثرات ورزش:

* سرعت متابوليسم بدن را افزايش مي دهد، در نتيجه نسبت به وقت استراحت، انرژي در بدن با كارآيي بيشتري مي سوزد و مصرف مي شود.

* ذخاير چربي بدن را سوزانده و بافت هاي ماهيچه اي را مي سازد. سلول هاي ماهيچه اي از نظر متابوليكي فعال هستند ولي سلول هاي چربي غير فعال اند.

* اسيدهاي چرب آزاد را افزايش مي دهد و بدن چربي هاي غذايي را بهترفرآيند و مصرف مي كند.

* كلسترول تام( كل كسترول) سرم را كاهش داده و مقدار HDL ( يك نوع چربي مفيد و خوب دربدن) سرم را افزايش مي دهد كه باعث كاهش خطر بيماري هاي قلبي مي شود.

* فشار خون را كاهش مي دهد.

* مقدار مواد شيميايي عصبي مثل " اِندورفين" را افزايش مي دهد كه باعث آرامش و بهبود اعصاب و رفتار مي شود. در نتيجه فرد از لحاظ روحي و فكري به همان اندازه سلامت جسمي، احساس شادابي و سلامتي مي كند.

ورزش هاي آئروبيك( هوازي):

در اين دسته از ورزش ها، بدن با مصرف مقادير زياد اكسيژن، انرژي را مي سوزاند و فعاليت قلب و ضربان نبض را ازحالت معمولي و ثابت هميشگي ، افزايش مي دهد . ورزش هوازي ، قسمت هاي عضلاني زيادي را از بدن فعال مي كند ، مثل عضلات ساق پاها و عضلات بازوها.

ورزش هاي هوازي شامل موارد زير است:

پياده روي- آهسته دويدن- دوچرخه سواري- شنا- قايق سواري- ورزش هاي مرحله اي – اسكي – بالا و پايين رفتن از پله و سايروزشهاي فعال مثل تنيس و واليبال.

ورزشهاي غير هوازي :

اين دسته از ورزش ها، توان و قابليت انعطاف عضلات را افزايش داده ولي ضربان نبض و فعاليت قلب را افزايش نمي دهند. اين ورزش ها شامل: ورزشهاي سنگين و ورزشهاي سبك بدون وسيله است.

براي انجام يك برنامه ورزشي:

1- ورزشي را كه دوست داريد، انتخاب كنيد.

2- محل انجام آن را انتخاب كنيد.

3- به آرامي آن را شروع كنيد.

4- يك لباس ورزشي مناسب تهيه كنيد.

5- به نوع سيستم بدني خود و پاسخگويي آن به ورزش توجه كنيد.

6- هميشه آن ورزش را انجام دهيد.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۶ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

به نقل از مجله انجمن پزشكي آمريكا (جاما) مردان چاقي كه وزن خود را كاهش مي‌دهند در صورتي كه دوباره دچار افزايش وزن شوند امكان تشكيل سنگ‌هاي صفراوي در آنان افزايش مي‌يابد.
بر اساس اين گزارش سنگ‌هاي صفراوي در پي تشكيل توده جامدي از كلسترول، صفرا و نمك‌هاي كليسم در كيسه صفرا ايجاد مي‌شود و منجر به بروز شرايط حاد شده كه انجام جراحي را اجتناب ناپذير مي‌كند.
 لذا ممكن است در دراز مدت موجب بروز سرطان كيسه صفرا شود.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۶ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 *15 درصد ايرانيان دچار زخم معده هستند 
خوردن غذا در آخرين لحظه قبل از رفتن به رختخواب، سبب ايجاد بيماري زخم معده مي‌شود.
اشخاص مبتلا به زخم معده ممکن است اسيد معده بيشتري داشته باشند، اين اسيد لايه داخلي معده را خورده وسوراخ مي‌کند.
زخم‌هاي معده هرگز سرطاني نمي‌شوند ولي خونريزي شديد و ناگهاني در زخم معده فوق‌العاده خطرناک است.

* عواملي که موجب تشديد زخم معده مي‌شود  :
- بي‌نظمي در خوردن غذا و غذا خوردن در آخرين لحظه‌ قبل از رفتن به رختخواب است.
- استرس و سيگار کشيدن عوامل ابتلا به اين بيماري است.
- زنان زير 45 سال به ندرت دچار زخم معده مي‌شوند ولي احتمال ابتلا به زخم معده براي آقايان در همه سنين يکسان است.

* شايعترين علائم اين بيماري :
يکي ازشايعترين علائم اين بيماري، احساس درد و گرسنگي است که ممکن است همراه بااين درد، حالت تهوع نيز در فرد ظاهر شود.

* پيشگيري :
- براي پيشگيري از اين بيماري از نوشيدن قهوه، خوردن آسپرين، نوشيدن الکل و نوشيدنيهاي گازدار خودداري کرده و معده خود را هميشه پرنگه داريد.
- مصرف زياد آدامس موجب بروز زخم معده مي‌شود ، افراد در هنگام غذاخوردن و آدامس جويدن هواي زيادي را مي‌بلعند که اين امر موجب نفخ معده، سيري زودرس و بي‌اشتهايي مي‌شود.


 تاکنون هيچ موضوعي مبني بر اينکه خوردن يک غذاي خاص و يا زماني خاص از شبانه‌روز مي‌تواند باعث بروز زخم معده يا اثني‌عشر شود ثابت نشده است.
حتي در مورد کساني که دچار زخم معده هستند هيچگاه نوع غذا باعث وسعت زخم يا گسترش بيماري در اين افراد نمي‌شود اما بررسيها نشان داده است که مصرف برخي غذاهاي تند مي‌تواند باعث سوءهاضمه، ترش کردن و يا نفخ در افراد شود اما اين عامل در بزرگي زخم معده بيمار نقشي ندارد.
برخلاف آنچه در گذشته معمول بود و افراد دچارزخم معده ناچار بودند در طول روز چند وعده غذا اما با حجم کم مصرف کنند امروزه ثابت شده است که خوردن سه وعده غذا در طول روز براي اين افراد کفايت مي‌کند و مصرف روزانه بيش از 3 وعده غذا باعث آزادشدن ميزان بيشتري هورمون گاسترين و افزايش اسيد معده مي‌شود.

* تعداد مبتلايان به زخم معده در کشور
 به طور کلي در دنيا بين 10 تا 15 درصد افراد در طول عمر خود دچار زخم معده مي‌شوند و در حال حاضر 10 تا 15 درصد افراد در کشور ما نيز به اين نوع بيماري دچارند.
در کشورهايي که آلودگي به ميکروب هليکوباکتر پايلوري بيشتر است درصد ابتلا به زخم معده نيز افزايش بيشتري دارد.
امروزه در کشورهاي غربي آمار زخم‌هاي گوارشي به تدريج در حال کاهش است چون عامل ميکروبي اين بيماري سير نزولي پيدا کرده است.
آمار نشان مي‌دهد که تنها 30 تا 40 درصد افراد جامعه در کشورهاي غربي آلودگي به اين ميکروب را دارا هستند.در حالي که در کشور ما بالاي 70 درصد افراد بالاي 50 سال دچار اين آلودگي هستند.اين آلودگي اغلب از دوران کودکي به دليل عدم رعايت مسائل بهداشتي ايجاد مي‌‌شود.
بنابراين ميزان اين آلودگي در جوامع در حال توسعه در مقايسه با جوامع پيشرفته بيشتر است.

*ورم معده يا نفخ معده
 ورم معده يا نفخ معده زيرمجموعه‌اي از سوءهاضمه است که با درد و احساس ناراحتي در قسمت فوقاني شکم ديده مي‌شود اين بيماري مي‌تواند با سيري زودرس و بي‌اشتهايي همراه باشد.
اين بيماري بيشتر به سبب اختلافات معده، حساسيت به غذا مصرف غذاهاي چرب و چاي پررنگ، بروز مي‌کند.

* نقش مصرف مواد خوراکي در اين بيماران :
مصرف بعضي از سبزيجات و حبوبات مانند کلم، نخود، لوبيا و عدس موجب تشديد نفخ معده مي‌شود و به طور کلي افرادي که با اين بيماري درگير هستند بايد غذا را به آرامي خورده و خوب بجوند، مايعات را با ني ننوشند و از مصرف مايعات به همراه غذا خودداري کرده و پس از آن پياده‌روي کنند.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۶ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

جوش شيرين يا همان بي كربنات سديم داراي كاربردهاي
خلاقانه بسياريست كه به آنها اشاره ميكنيم:

1- با پاشيدن جوش شيرين بروي مواد شعله ور مي تـوان
آتش را فرو نشاند.

2- از مـخلوط جوش شيرين و آب  براي شستن ميوه ها و
سبزيجات استفاده كنيد.

3- جوش شيرين خارش و سوزش گزش پشه، زنبور و ساير حشرات را تسكين ميدهد. با مخلوط آب و جوش شيرين يك خمير غليظ تهيه كنيد و براي چند دقيقه  بروي محل گزيدگي قرار دهيد.

4- جوش شيرين واكنشهاي آلرژيك پوست مانند كهير را التيام ميبخشد. كافيست درون آب وان حمام 2 فنجان جوش شيرين اضافه كنيد.

5- براي كاهش تب و يا خنك كردن بدن نيز ميتوانيد از جوش شيرين استفاده كنيد. كافيست در آب وان حمام 2 فنجان جوش شيرين مخلوط كنيد.

6- براي التيام جوش صورت نيز ميتوان از جوش شيرين استفاده كرد. با مخلوط جوش شيرين و آب يك خمير تهيه كنيد و روي جوش بماليد و بگذاريد 15-10 دقيقه بماند تا خشك شود. همچنين از اين خمير ميتوان بعنوان يك ساينده ملايم صورت نيز استفاده كرد.

7- از جوش شيرين بعنوان يك كانديشنر مو نيز ميتوان سود برد. كافيست 2 قاشق سوپخوري جوش شيرين را با يك قاشق چايخوري شامپو مخلوط كنيد و با آن سر خود را بشوييد. جوش شيرين موها را روشنتر و درخشنده تر كرده و چربي آن را كاهش ميدهد.

8- براي شستن و تميز كردن برس و شانه هاي خود ابتدا آب درون ماهي تابه ريخته بگذاريد بجوش آيد سپس يك فنجان جوش شيرين به آن اضافه كنيد. سپس برس و شانه خود را بمدت 10 دقيقه درون ماهي تابه بجوشانيد. سپس زير آب داغ گرفته و آنها را آب بكشيد. البته مراقب باشيد كه آب جوش شانه و برس شما را ذوب نكند.

9- براي رفع بوي بد دهان پس از مصرف سير، پياز و يا فلفل ميتوانيد 10/1 قاشق چايخوري جوش شيرين و اندكي آب دهانتان را شستشو دهيد. جوش شيرين بوي بد دهان را خنثي ميكند.

10- براي سفيد تر شدن دندانهايتان مسواك تر خود را درون جوش شيرين فرو بريد سپس با آن دندانهايتان را مسواك بزيند. همچنين ميتوانيد روي خمير دندان اندكي جوش شيرين بپاشيد و سپس دندانها را مسواك بزنيد. جوش شيرين يك سفيد كننده دندان طبيعي ست.

11- براي التيام تبخال و هر گونه زخم داخل دهان نيز ميتوانيد از جوش شيرين استفاده كنيد.

12- براي ريكس كردن و رفع بوي بد پا نيز ميتوانيد از جوش شيرين استفاده كنيد. جوش شيرين را درون يك تشت آب داغ مخلوط كرده و پا ها را با آن بشوييد.

13- براي شستشوي دندانهاي مصنوعي مخلوط رقيقي از آب و جوش شيرين تهيه كرده و دندانهاي مصنوعي را در مدت شب درون آن قرار دهيد.

14- در دستگاه بخور خود جوش شيرين بريزيد تا هم گرفتگي بيني شما رفع گردد و هم بوهاي نامطبوع منزلتان گرفته شود.

15- براي خوشبو كردن دهان ميتوانيد آدامس را مرطوب كرده و در جوش شيرين فرو بريد و سپس آن را بجويد.

16- براي از بين بردن بوي نامطبوع دستها پس از آشپزي و غيره... دستهاي خود را با آب و جوش شيرين شستشو دهيد.

17- براي رفع سوزش معده نصف قاشق چاي خوري جوش شيرين را درون يك نصف ليوان آب مخلوط كرده و بنوشيد. جوش شيرين اسيد معده را خنثي كرده و بعنوان يك آنتي اسيد طبيعي عمل ميكند.

18- از جوش شيرين بعنوان يك دهان شوي خانگي و ارزان قيمت سود بريد. دو قاشق چاي خوري جوش شيرين را با نصف ليوان آب مخلوط كرده و دهان خود را با آن غر غره كنيد.

19- براي التيام آفتاب سوختگي پوست بمدت نيم ساعت درون وان حمام كه در آب آن جوش شيرين مخلوط گرديده برويد.

20- عوض پودر بچه ميتوان از جوش شيرين استفاده كرد چرا كه خاصيت رطوبت گيري آن بيشتر است.

21- براي التيام سوختگيهاي خفيف پوست از جوش شيرين استفاده كنيد. يك خمير غليظ از جوش شيرين و آب تهيه كرده روي محل سوختگي قرار دهيد و بگذاريد تا خشك شود.

22- براي گرفتن و حذف بوي داخل يخچال و يا فريزر جوش شيرين را درون يك ظرف سر باز ريخته و درون يخچال قرار دهيد. جوش شيرين را هر 2 ماه يكبار تجديد كنيد.

23- براي نابود كردن كك هاي فرش به نسبت مساوي نمك و جو ش شيرين را با هم تركيب كرده و روي فرش بپاشيد و 24 ساعت بگذاريد بماند. روز بعد فرش را با جارو برقي كاملا از جوش شيرين و نمك پاك كند. البته اين كار را در روزهاي باراني و يا در مناطق مرطوب انجام ندهيد.

24- براي خلاص شدن از شر مورچه ها نيز كافيست در مسير حركت آنها جوش شيرين بپاشيد.

25- براي باز گرفتن و رفع گرفتگي سينك آشپزخانه و يا هر لوله اي كافيست 1/4 فنجان جوش شيرين را با نمك تركيب كرده و درون آنها بريزيد و سپس آب جوش روي آن خالي كنيد.

26- جوش شيرين را درون يك كيسه كوچك مانند كيسه چاي كيسه اي قرار داده و آن را درون كمد، دراور و گنجه لباس قرار دهيد تا به عنوان رطوبت گير از لباسهاي شما محافظت كند.

27- براي رفع بو و رطوبت پا اندكي جوش شيرين درون كفش بپاشيد.

28- پيش از شستن سگ و يا گربه ي خانگي خود چند ساعت پيش از استحمام كردن روي سطح بدن آنها جوش شيرين بپاشيد. اين كار بوي نامطبوع و ككهاي بدن آنها را از ميان ميبرد. البته هنگام استحمام، حيوانات خانگي خود را كاملا بشوييد تا جوش شيرين روي بدن انها باقي نماند.

29- براي ترد كردن گوشت ميتوانيد اندكي جوش شيرين را روي گوشت پاشيده و گوشت  را براي چند ساعت درون يخچال قرار دهيد. سپس گوشت را كاملا آب بكشيد.

30- براي كاهش نفخ شكم پس از مصرف لوبيا ميتوانيد لوبيا را در مخلوط آب و جوش شيرين براي چند ساعت قرار دهيد تا خيس بخورد.

31- براي رفع تلخي چاي هنگام دم كردن چاي اندكي جوش شيرين درون آن بريزيد.

32- هميشه درون ماشين لباسشويي خود 1/2 فنجان جوش شيرين اضافه كنيد. جوش شيرين لباسها را خوشبو و نرم ميسازد. جوش شيرين يك لكه بر، بو زدا و نرم كننده طبيعي لباسهاست.

33- خمير حاصل از تركيب نمك، جوش شيرين و آب يك شوينده عمومي خيلي موثر است.

34- براي تميز كردن ماهي تابه هاي ته گرفته خميري از جوش شيرين تهيه و روي ته گرفتگي ماهي تابه قرار دهيد تا 7 ساعت بماند.

35- از سودا ميتوان براي جلا دادن و صيقلي كردن برخي فلزات مانند ظروف سيلور(نقره) و يا استيل زنگ نزن نيز استفاده كرد. كافيست با يك پارچه نرم و مرطوب توسط جوش شيرين ظروف را پرداخت كنيد.

36- جوش شيرين يك قارچ كش طبيعي ست.

37- چنانچه دچار التهاب و عفونت مهبلي شديد جوش شيرين را در آب وان حمام مخلوط كرده و در آن قرار گيريد.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۵ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

سوسيس ها(sausages):

سوسيس توسط سومريان در 3000 سال
قـبل از مـيـلاد ابـداع گـرديــد. سوسيس از
واژه فرانسـوي كهن
(saussich) كه خود از

واژه لاتـيـن (salsus) به مـعـني "نمك زده"
گـرفته شده، پـديـد آمـده اسـت. كــالباس
(kielbasa) در واقــــع يـك نـوع سـوسيـس
لهستاني مي باشد، كه در ايران به تمام
سـوسيس هاي حجيـمـي كـــه مــعــمولا
بطور سرد مصرف ميگردند، اطلاق ميگردد.


مواد تشكيل دهنده سوسيس و كالباس:

1-گوشت چرخ كرده كه 40 تا 90 درصد سوسيس و كالباس را به خود اختصاص ميدهد. گوشت خوك، گاو، گوساله، بره، گوسفند، مرغ و بوقلمون و درموارد نادر ماهي در تهيه سوسيس ها استفاده ميشود.

2- نمك: نمك به عنوان طعم دهنده، نگهدارنده (به خاطر خاصيت ضد باكتريايي) و پيوند دهنده ذرات گوشت عمل ميكند.

3- ادويه جات نظيرنمك، فلفل، دانه خردل، پياز، سير، رازيانه، زنجبيل. طعم منحصر بفرد سوسيس و كالباسهاي مختلف به نوع و مقدار ادويه جات آنها بستگي دارد.

4- نيتريت ها، نيترات ها و فسفات ها كه به علت داشتن خاصيت ضد باكتريايي در عمل آوري مصرف گرديده و به عنوان نگهدارنده، آنتي اكسيدان ،افزايش دهنده ظرفيت اتصال گوشت به آب و حفظ رنگ و طعم سوسيس و كالباس مصرف ميگردند. رنگ صورتي گوشت سوسيس و كالباس به علت وجود نيتريت است. (معمولا نيتريت و نيترات بصورت نيتريت و نيترات سديم مصرف ميگردد)

5- شير خشك، آردها، نشاسته، پروتئين سويا، خرده هاي نان، پودر سيب زميني و برنج، روغن مايع، آنتي اكسيدان ها، آب، شكرها (دكستروز)، ويتامين c(اسيد اسكوربيك) از ديگراجزاي تشكيل دهنده سوسيس و كالباس ميباشند.

6- روكش(casing): خمير سوسيس و كالباس پس از تهيه توسط دستگاه پر كن(stuffer) روكش ميشوند. دو نوع روكش طبيعي و مصنوعي موجود ميباشند.

* روكش هاي طبيعي: از روده، معده، مثانه و مري خوك، گوسفند و گاو تهيه ميگردند.

* روكش هاي مصنوعي: كلاژن خوراكي و غير خوراكي، سلولز، پلاستيك، آلژينات، روكش فيبري. اين روكش ها قبل از مصرف فرآورده بايستي از روي سوسيس و كالباس جدا گردند.

7- خون، جگر و چربي خوك، گاو، گوسفند و مرغ ازديگر اجزاء تشكيل دهنده ميباشند.

8-پسته، قارچ  و پنير در برخي سوسيس و كالباس ها استفاده ميگردد.

انواع سوسيس و كالباس:

1-پخته شده: از گوشت تازه تهيه گرديده و كاملا پخته شده اند.بايد در يخچال نگهداري شوند.

2-پخته شده و دودي شده: پس از پخته شدن دودي ميشوند.بايد در يخچال نگهداري شوند.بصورت سرد و گرم مصرف ميشوند.

3-تازه و يا خام: از گوشت تازه تهيه گرديده و بايد قبل از مصرف كاملا پخته گردند.بايد در يخچال نگهداري شوند.

 4-خشك:سوسيس هاي تازه اي ميباشند كه با دميدن هوا خشك گرديده اند.معمولا بصورت سرد مصرف گرديده و ماندگاري زيادي دارند.

5-سوسيس و كالباس ويژه گياهخواران: از مغزها، پروتئين سويا و سبزيجات تهيه ميگردند.

6-تخمير شده:داراي طعم تند و ترشي ميباشند. توسط تخمير ميكروبي شكر موجود در سوسيس و كالباس تهيه ميگردند كه در فرآورده توليد اسيد لاكتيك ميكند.

مراحل توليد سوسيس و كالباس:

1-ابتدا گوشت را چرخ ميكنند.

2-سپس ديگر مواد تشكيل دهنده  را  به گوشت اضافه و توسط همزن آن را يكنواخت ميكنند.

3-خمير حاصل را توسط دستگاه هاي پركن(stuffer) روكش كرده و به فرم دلخواه در مي آورند.

4-سپس سوسيس و كالباس ها توسط هوا خشك، پخته و يا دودي ميگردد.

5-محصول نهايي را  توسط وكيوم بسته بندي ميكنند.

نكته:اندازه سوسيس و كالباس به اندازه نازل(nozzle)  دستگاه پر كن بستگي دارد.

 اسامي برخي از سوسيس و كالباس ها:

1-كالباس خشك معمولي (bologna): از گوشت، تكه هاي پسته، سير، فلفل و ديگر ادويه جات تهيه ميگردد.

2-مارتادلا (mortadella): از گوشت، تكه هاي چربي، فلفل، سير و ديگر ادويه جات تهيه ميگردد.

3-سالامي(salami): در انواع و طعم هاي گوناگون موجود است. خشك، عمل آوري شده اما خام است. در آن از سير و تكه هاي چربي استفاده ميگردد. معمولا تخميري ميباشد و برخي از آنها داراي يك لايه قارچ خوراكي پنيسيليوم در سطح خارجي خود ميباشند.

4-پپروني(pepperoni): خشك و تند است و در تهيه پيتزا مصرف ميگردد.

 5- بلغاري (polish)(kielbasa): خشك و دودي بوده واز تكه هاي بزرگتر گوشت، سيرو فلفل تهيه مي گردد.

 6- هات داگ و يا فرانكفورتر (hot dog)(frankfurters)(wieners):پخته شده و دودي ميباشند.طعم آنها معمولا ملايم تر و پر آب تر از ساير سوسيس ها ميباشد.

 7- كوكتل(cocktail wieners):نوع كوچكتر هات داگ ميباشند.

 8-كنسرو سوسيس(vienna)  

9- ليونر(lyoner):خشك و عمل آوري شده بوده و حاوي چربي و سير ميباشد.

  10- سوسيس خون(blood SAUSAGE): از گوشت، چربي و خون خوك، خرده نان وآرد ذرت تهيه ميگردد.

 نكته: ژامبون(jambon)  به معني گوشت ران خوك ميباشد. اما در ايران گوشت ران گاو،گوسفند و يا مرغ مد نظر است.

نكته:بيش از 200 نوع سوسيس و كالباس وجود دارد كه معروفترين آنها متعلق به ايتاليا و آلمان ميباشد.

  مضرات سوسيس و كالباس:

1-نيترات سديم در بدن انسان به نيتروزآمين تبديل شده و سرطانزا ميباشد. به همين خاطر معمولا ويتامين C را به فرآورده اضافه ميكنند تا از شكل گيري نيتروزآمين طي عمل گوارش جلوگيري شود.

2-نيتريت ها بسيار سمي ميباشند. بنابراين در تهيه سوسيس ها در مصرف اين نگهدارنده بسيار احتياط ميگردد. نيتريت در بدن با ميوگلوبين تركيب شده و ماده اي بنام نيتروزگلوبين را ايجاد ميكند كه موجب بروز سرطان معده ميشود.

3-فسفات ها با ايجاد اختلال در جذب كلسيم در بدن خطر ابتلا به پوكي استخوان را افزايش ميدهند.

4-سوسيس و كالباس حاوي نمك و چربي زيادي ميباشند.

نكته:سوسيس و كالباس مرغوب يك غذاي مناسب ميباشد مشروط بر اينكه در مصرف آنها زياده روي نگردد.

نحوه نگهداري:

سوسيس و كالباس هاي تازه تا 2 روز و نوع خشك آنها تا 5 هفته در يخچال قابل نگهداري است. اما براي نگهداري بيش از 2 روز، سوسيس و كالباس را بهتر است در فريزر نگهداري كنيد.

ويژگيهاي سوسيس و كالباس مرغوب:

1-بايد داراي پوست براق باشند.

2-داراي بسته بندي مناسب و بدون حباب هوا باشند.

3-پس از پخته شدن كاهش حجم ندهند. هر قدر كيفيت گوشت بكاررفته پايين تر باشد، ميزان چروكيدگي و افت حجمي سوسيس و كالباس نيز پس از پخت بيشتر خواهد بود.

4-هر قدر درصد گوشت در فرآورده بيشتر باشد، مرغوبيت آن نيز بالاتر خواهد بود.

5-در آنها از خرده هاي نان،آرد و چربي بيش از اندازه استفاده نشده باشد.

6- فاقد گلوتن(gluten) باشند. يعني فاقد خرده نان، پودرسيب زميني و برنج باشند. اين سوسيس و كالباس ها ايجاد حساسيت نكرده و از درصد گوشت بالاتري برخوردار ميباشند.

7-سوسيس و كالباس نبايد داراي لكه هاي تيره و سبز رنگ باشند.

ارزش غذايي 28 گرم سوسيس پخته:

كالري              88 كيلو كاري

چربي             7.6 گرم

كلسترول          19 ميلي گرم

سديم              320 ميلي گرم

كربوهيدرات       0.7 گرم

پروتئين             4 گرم

نحوه پخت سوسيس و كالباس:

ميتوان آنها را بخار پز، آب پز، كباب پز و يا سرخ كرد.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۵ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

چربی کلمه ای است که اکثر ما نمی خواهیم حتی اسمش را بشنویم، به خصوص وقتی صحبت از بدن خودمان به میان می آید. چربی ما را یاد هیکلی چاق، لباسهای تنگ و زندگی نا متوازن می اندازد. با وجود اینکه چربی نقش بسیار مهمی در بعضی از عملیات روزانه بدن دارد و هم جنبه های مثبت و هم منفی دارد.

این کلمه ی چهار حرفی رازهایی در خود پنهان دارد که شما نمی دانید...

1-  سلول های چربی می توانند شش برابر خود بزرگ شوند
وقتی بیش از مقداری که می سوزانید کالری مصرف می کنید، سلول های چربی شش برابر اندازه ی خود بزرگ می شوند و شروع به زیاد شدن می کنند—از 40 بیلیون گرفته و در بزرگسالان به 100 بیلیون نیز می رسد. همه سلول های چربی را در خود دارند. این سلول ها قبل از تولد شروع به شکل گیری می کنند. تقریباً در 16 سالگی، سلول های چربی بدن بالغ می شوند و بعد از این زمان شیوه ی زندگی و ژن ها در کاهش یا افزایش وزن تاثیر می گذارند.

سلول های چربی برای زنده ماندن ضروری هستند و به سیستم انرژی ذخیره ی  بدن کمک می کنند. چربی که فوراً به منظور سوخت استفاده نشود، برای استفاده های آتی ذخیره می شود. به همین دلیل، وقتی هر روز غذاهای پر کالری می خورید، سلول های چربیتان بزرگتر و بیشتر می شوند و باعث افزایش وزنتان می شود.

2-  سلول های چربی استروژن اضافی در خود پنهان می کنند
حتی مقدار کمی اضافه وزن روی تعادل هورمون هایتان تاثیر می گذارد و به بیماریهاي مختلفی منجر می شود. استروژن که هورمونی مخصوص خانم هاست در خود چربی ذخیره می کند و به میزان بسیار کم این هورمون در آقایان هم دیده شده است. اما زمانی که وزن اضافه می کنید، میزان استروزن در بدن بالا رفته و منجر به سایر بیماری ها می شود.

اگر چه وجود هورمون استروژن در مردها نیز ضروری است چون تمایلات جنسی را کنترل کرده، عملکرد مغز را بالا می برد و از قلب محافظت می کند. زمانی که میزان این هورمون در بدن بالا می رود، میزان تستوسترون کاهش می یابد و بسیاری از مردها در این شرایط احساس خستگی کرده، عملکرد جنسیشان پایین می آید و در بعضی موارد باعث بزرگ تر شدن پروستات نیز می شود. به عبارت دیگر باید بگویم که افزایش میزان استروژن در مردها هیچ عوارض جانبی خوبی ندارد.

3-  اگر وزن زیادی کم کنید، سلول های چربی در بدنتان کوچک و جمع می شوند، اما از بین نمی روند
داشتن 100 بیلیون سلول چربی به خاطر وزن زیاد ترسناک به نظر می رسد. خبر خوبی که می توانم بدهم این است که شما حتی بعد از اینکه سلول های چربی در بدنتان بزرگتر و بیشتر شده اند هنوز می توانید وزن کم کنید. در واقع، وقتی وزن کم می کنید، سلول های چربیتان منقبض و کوچک می شوند. اگرچه تعداد کلیشان کم کم کاهش می یابد، این سلول ها از نظر متابولیسمی فعالیت کمتری پیدا می کنند و در بدن باقی می مانند و منتظر می مانند تا شما دوباره به سمت غذاهی پر کالری بروید تا دوباره متورم شوند.

به این معنی است که بهتر است همیشه در وزنی نرمال باقی بمانید تا مداوماً کاهش یا افزایش وزن داشته باشید. کسی که همیشه وزن نرمال خود را حفظ کرده است خیلی راحت تر می تواند برای همیشه در آن وزن باقی بماند نسبت به کسی که سلول های چربیش بزرگتر و بیشتر شده است.

4-  بافت های عصبی سلول هایی را جذب می کنند که قابلیت تورم داشته باشند
به غیر از احساس بدی که خودتان وقتی اضافه وزن دارید حس می کنید، از نظر درونی نیز دچار مشکلات زیادی خواهید شد.

بافت های چربی سلول های سیستم دفاعی بدن را که قابلیت تورم دارند را جذب می کند. بنابراین اگر اضافه وزن دارید، بدنتان شروع به واکنش دفاعی می کند همانطور که در هنگام ابتلا به سرماخوردگی یا بیماری های دیگر این کار را می کند.

دلیل تورم این سلول ها مقابله با بیماری است. به همین دلیل بدن شما به کالری های اضافه ی مصرفیتان به چشم یک تهدید و بیماری نگاه می کند.

اما نگران نباشید. نیازی نیست که خوردن غذاهای مورد علاقه تان را به کل کنار بگذارید. تحقیقات نشان می دهد که کم کردن اضافه وزن حتی 10 درصد هم می تواند به بهبود سلامتیتان و محدود کردن واکنش های سیستم دفاعی بدنتان کمک کند.   

5.  سلول های چربی در قسمت های مختلف بدن، متفاوت عمل می کنند
مردها معمولاً در قسمت های میانی بدن وزن اضافه می کنند. به همین دلیل اگر وزن اضافه کنید، بیشتر آن به سمت شکمتان خواهد رفت.

چاقی شکم توازن کلسترول را بر هم خواهد زد، چربی خون، قند خون و فشار خون را نیز بالا خواهد برد.

چربی های موجود در قسمت شکم معمولاً فعالیت بیشتری نسبت به چربی های سایر نقاط بدن دارند. اسید چربی بیشتری تولید می کنند که به دیابت، بیماری های قلبی و سرطان های بخصوص منجر می شود. چربی های شکمی همچنین عملکرد کبد را نیز به خطر می اندازند.

متاسفانه، هیچ راه طبيعي برای کاهش وزن موضعی نیست. بنابراین برای این منظور باید کل بدن را ورزش دهید. معمولاً وزن اضافی در قسمت های میانی بدن بسیار سریعتر کاهش می یابد.

6-  اگر اصلاً چربی مصرف نکنید، عملکرد بدنتان را مختل خواهید کرد
اگر از مصرف چربی به طور کلی پرهیز کنید، عملکرد طبیعی بدنتان را برای انتقال ویتامین ها و تنظیم میزان کلسترول بدن مختل خواهید کرد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، وجود چربی ها برای حفظ عملکرد طبیعی بدن مثل جذب ویتامین ها و تولید انرژی مورد نیاز و ضروری است. بدون ویتامین های محلول در چربی (A، D، E و K) بدن نمی تواند به راحتی کلسیم جذب کند، تولید هورمون ها مختل می شود و مشکلات خونی نیز ایجاد می شود.

کمبود ویتامین های محلول در چربی سلامتی بدن را دچار مشکلات جدی مثل شب کوری، نرمی استخوان، کم خونی و خونریزی داخلی خواهد کرد. و زمانی که بدن نتواند به خوبی کلسیم جذب کند، استخوانها نیز ضعیف و شکننده خواهند شد.

7-  کالری های چربی باید 30 درصد کل کالری های مصرفی روزانه باشند
برخلاف همه ی مشکلاتی که گفته شد، چربی دشمن سلامتی شما نیست. مقدار معینی از چربی برای حفظ عملکرد طبیعی بدن مورد نیاز است. چربی به جذب ویتامین هایی بخصوص کمک می کند و بالاتر از همه انرژی مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند.

در هر برنامه ی غذایی خوب باید حداکثر 30 درصد نیز چربی وجود داشته باشد. اما به یاد داشته باشید که چربی دو برابر کربوهیدرات ها و پروتئین ها در خود کالری دارد. و چربی ها انواع مختلفی دارند که بعضی از آنها سالمتر هستند.

چربی اشباع شده که از گوشت قرمز و محصولات لبنی به دست می آید، کلسترول را بالا می برد و نسبت به چربی های اشباع نشده که از خشکبار، روغن زیتون و ماهی به دست می آید پرخطرتر است.


با چربی ها کنار بیایید
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
با وجود شهرت بدی که دارد، شما باز می توانید با چربی ها رابطه ی سالمی برقرار کرده و همیشه در وزنی مناسب بمانید. در اینجا به چند نکته اشاره می کنیم:

·        سعی کنید از چربی های سالم (روغن زیتون، خشکبار و روغن ماهی) استفاده کنید و از استفاده ی چربی های زیان آور دوری کنید.

·        سعی کنید از محصولات حیوانی (گوشت و لبنیات) به تعادل استفاده کنید.

·        اگر دیدید که به خاطر زیاد پشت میز یا ماشین نشستن شکم آورده اید، به باشگاه های ورزشی بروید.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۴ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

در آمریکا بیش از 300 نوع رستوران زنجیره ای فست فود وجود دارد و این رستوران ها بیش از 40 درصد فروش کل رستوران های آمریکا را دارند.

مثل اینکه باید علاقه ی این ملت به برگرها و سرخ کردنی ها را کاهش داد. از طرف دیگر، دولت برای مبارزه با چاقی و بیماری های مربوط به آن دست به عملیات های مختلف زده است و مردم را تشویق می کند تا بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنند. اما حال که آمریکایی ها سالانه بیش از 110 بیلیون دلار برای غذاهای فست فود خرج می کنند، فکر نمی کنم که این طرح ها کارآمد باشند.

بله، این غذاها ارزان است و اندازه اش هم می تواند هر گرسنه ای را سیر کند. اما کمی صبر کنید. این راهنمایی ها و اسرار را در مورد غذاهای فست فود بخوانید و بعد قضاوت کنید.

ببینید رستوران فست- فود مورد علاقه ی شما چطور غذایتان را آماده می کند:

سیب زمینی سرخ کرده تان طعم سیب زمینی نمی دهدطعم گوشت می دهد
همه می دانند که خوردن یک برگر بدون سیب زمینی سرخ کرده در کنارش اصلاً مزه نمی دهد. به همین دلیل است که همه ی رستوران های زنجیره ای فست-فود در طی این سال ها سعی کرده اند که هنر سرخ کردن را به خوبی یاد بگیرند تا بتوانند مشتریانشان را راضی و خوشحال نگاه دارند.

چیزی که انسانهای متوسط متوجه نمی شوند این است که طعم سیب زمینی سرخ کرده شان به طعم خود سیب زمینی برنمی گردد بلکه مربوط به طریقه ی سرخ کردن آن است. تا همین چند سال پیش، سیب زمینی ها در رستوران های مک دونالد با 93 درصد پیه گاو سرخ می شد و در سیب زمینی سرخ کرده هایشان روغن اشباع بیشتری حتی نسبت به برگرها وجود داشت.

به خاطر تبلیغات منفی که بر علیه بالا بودن حجم کلسترول غذاهای مک دونالد در آمریکا شد، این رستوران ها در سال 1990 به استفاده از روغن های گیاهی روی آوردند. هرچند مک دونالد هنوز هم از ترکیبی به اسم "چاشنی طبیعی" که از یک حیوان به دست می آید استفاده می کند (تا به حال فاش نشده است که کدام حیوان).  

در میلک-شیک ها، از فراورده های جانبی حیوانات استفاده می شود
یک میلک-شیک متوسط توت فرنگی در یک رستوران فست-فود از 50 نوع ماده ی شیمیایی مختلف درست شده است که برای شناسایی بیشتر آنها نیاز به یک دانشمند است. به جز چهار پنج ترکیبی که روی خود محصول نوشته می شود، آنها چیزی به اسم طعم دهنده های طبیعی نیز استفاده می کنند که همانطور که در بالا ذکر شد ممکن است از یک ماده طبیعی گرفته شده باشند، اما نه به آن صورت که شما انتظار دارید.

اداره ی کل دارو و غذاها اصرار دارد که حتماً در محصولات غذایی از "طعم دهنده" هایی استفاده شود که واقعاً منبعی طبیعی داشته باشند. منابع طبیعی شامل گیاهان، ادویه جات، مخمرها، ریشه ها، میوه ها، سبزیجات، گوشت گاو، مرغ و سایر حیوانات می باشد. بنابراین، ممکن است طعم دهنده ی طبیعی که در میلک-شیک توت فرنگی شما استفاده شده است، واقعاً از توت فرنگی نباشد.

در واقع، متوجه شده ایم که بیشتر رستوران های فست-فود از فرآورده های حیوانی مثل ژلاتین برای طعم دادن به میلک-شیک هایشان استفاده می کنند.

در برگر مرغتان ممکن است گوشت گاو پیدا کنید
شواهد بسیاری هست که می گوید همبرگرهای رستوران های فست-فود واقعاً از گوشت گاو درست نمی شوند. اینجا می خواهیم کمی به رستوران های فست-فود اعتبار بدهیم: اکثر این رستوران ها امروزه 100 درصد از گوشت گاو استفاده می کنند. اما چیزی که متوجه شده ایم این است که بسیاری از محصولات با گوشت مرغ این رستوران ها نیز حاوی گوشت گاو است، به خصوص ناگت ها و ساندویچ ها. در این غذاها هم برای مزه دار کردن از گوشت گاو استفاده می شود.

به  استثنای ساندویچ های نیم مرغ-نیم گوشت، در بیشتر محصولات دیگر از افزودنی های طعم دهنده استفاده می شود.

وقتی یک چیزبرگر سفارش می دهید، احتمالاً همان چیزی نخواهید بود که انتظار داشتید. همه چیز در رستوران های فست-فود در یک روغن سرخ می شود، به همین دلیل ممکن است همه چیز طعم یکسانی داشته باشد.

الان می پرسید که پس چطور این رستوران ها اینقدر پولدار شده اند، وقتی همه چیز طعم روغن می دهد. بله، این رستوران ها به غذاها افزودنی های طعم دهنده میزنند. این افزودنی ها توسط دانشمندان در آزمایشگاه ها ساخته می شود که در کار خود خبره هستند.   

ممکن است فردی که برگر شما را درست کرده است، دستهایش را نشسته باشد
مجله ی داتلین که معروف به فاش اسرار صنعت های بزرگ است، اولین رسانه ای بود که درمورد نظافت کلی رستوران های فست-فود تحقیقاتی انجام داد.

روزنامه نگاران داتلین به طور سری و مخفی برای کشف کثیفی 10 تا از بهترین رستوران های زنجیره ای فست-فود رفتند. بعد از تحقیق در مورد 1000 رستوران در 38 ایالت آمریکا، متوجه شدند که تعداد کمی از آنها مسائل نظافتی را رعایت می کرده اند.

در این تحقیقات، کارکنان این مجله حتی حشرات و جانورهایی (مرده و زنده) و کثافت و آشغال هم در این غذاها پیدا کردند. در تاکوبل کالیفرنیا مردی در غذای خود آدامس جویده شده پیدا کرده بود. در وندی شیکاگو، یک موش مرده در آشپزخانه ی رستوران دیده شده بود.

در بیش از 60 درصد رستوران ها تخلفات بحرانی که در تشخیص نظافت یک رستوران مورد توجه قرار می گیرد، داشته اند. می دانید متداول ترین این تخلفات چه بوده است؟ بله، شسته نبودن دست های کارکنان رستوران (در بیشتر این رستوران ها حتی در دستشویی ها صابون وجود نداشته است)، دمای نامناسب برای نگاهداری مواد غذایی، گوشت های نپخته و  نگاه داشتن غذاها توسط کارکنان بدون استفاده از دستکش.

غذاهای فست-فود حاوی مواد آلرژی زا هستند، اما  به شما نمی گویند کدام مواد 
در غذاهای فست-فود از مواد مختلفی استفاده می شود. بنابراین اگر آلرژی غذایی دارید، بهتر است از مصرف این غذاها خودداری کنید.

در سوسیس بوریتو ی رستوران مک دونالد بیش از 50 نوع مواد مختلف استفاده میشود که شامل شیر، تخم مرغ، گندم، شیره ی ذرت و گروهی از مواد شیمیایی و نگاه دارنده ها است.

بعضی از این رستوران ها اعلام می کنند که ممکن است بعضی از غذاهایشان حاوی مواد آلرژی زا باشند ولی هیچگاه نمی گویند که کدام مواد آلرژی زا.

سیب زمینی سرخ کرده ها، 100 درصد از سیب زمینی دست نشده اند
وقتی رستوران های فست-فوت تازه شروع به کار کردند، در سیب زمینی سرخ کرده ها 100درصد از سیب زمینی استفاده می شد که هر روز صبح پوست کنده شده و خلال می شد. اما امروزه دیگر از سیب زمینی های منجمد استفاده می شود.

از آنجا که با منجمد شدن رنگ سیب زمینی ها تغییر می کند (وقتی در دمای 45 درجه فارنهایت انبار می شوند) برای جلوگیری از تغییر رنگ، در موقع عملیات کاشت باید سولفیت به آنها افزوده شود. پوست کندن و خلال شدن آنها هم که دیگر همه توسط دستگاه انجام می گیرد.

برای سفید کردن سیب زمینی ها هم از دی اکسید سولفور استفاده می شود. همچنین گاهاً از شکر نیز برای شیرین تر کردن سیبزمینی ها استفاده می شود.

به علاوه ی این مواد نگاه دارنده، سیب زمینی ها در روغن های هیدروژن دار نیز سرخ می شوند که به دوام و ماندگاری سیب زمینی ها کمک می کند. اما این روغن ها منجر به بیماری های قلبی، دیابت و سرطان می شود.   

ملت فست-فود خور
ــــــــــــــــــــــــــــــ

حال که پرده از اسرار مربوط به غداهای فست-فود برداشته شد، دیگر می دانید که چه می خورید. پس قبل از اینکه غذای فست-فود بعدی خود را سفارش دهید، کمی بیشتر فکر کنید.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۳ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

کلسترول جزء لیپیدها است. لیپیدها جزء مواد چربی هستند که توسط جریان خون منتقل می شوند و در این عمل به پروتئین ها می چسبند و لیپوپروتئین ها را تشکیل می دهند. بعضی از اين انواع خوب هستند مثل لیپوپروتئین های قرمز، با چگالی بالا که HDL نامیده می شوند.

وقتی این اصطلاحات در مغزتان خوب جا بیفتد، درک بهتری از عدد کلی کلسترولتان خواهید داشت و متقاعد خواهید شد که باید همه ی تلاشتان را برای پایین آوردنش بکنید.

لیپوپروتئین های LDL از این جهت بد هستند که باعث بسته شدن رگ های خونی میشوند که تصلب شریان ها نامیده می شود. در این وضعیت چربی ها در دیواره های رگ ها جمع می شوند و باعث بسته شدن آن می شوند. HDL ها از این جهت خوب هستند که از این انباشتگی چربی در دیواره ی رگ ها جلوگیری میکنند و این چربی ها را از رگ های خونی بیرون می کشند و به سمت روده هدایت می کنند تا در آنجا دفع شود.

نتیجتاً هرچه سطح کلسترول کلی خون بالا رود، اگر عدد کلسترول HDL کم باشد، به این معنا است که به زودی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی وجود دارد. با توجه به این عدد باید بفهمید که می بایست تغییرات اساسی در شیوه ی زندگیتان بدهید.

ما در بدن به مقداری کلسترول نیاز داریم چون به کارکرد درست قسمت های مختلفی از بدن مثل بافت ها و هورمون کمک می رساند. همچنین برای ساختن صفرا مورد نیاز بدن است. این ماده در روده ساخته می شود و در کیسه صفرا ذخیره می شود. زمانی که بدنمان کلسترول می سازد، به آن کلسترول درونی گفته می شود. اما زمانی که کلسترول را از رژیم های غذاییمان و آنچه می خوریم می گیریم، کلسترول بیرونی نامیده می شود. در بدن فقط به میزان بسیار کمی کلسترول نیاز است و آنچه که بیش از حد تولید می شود همان کلسترولی است که برای سلامتی جسممان خطرساز است. این کلسترول اضافی در دیواره ی رگ های خونی انباشته شده و همانطور که قبلاً گفته شد باعث تصلب شریان ها می شود. به همین دلیل است که می گوییم کسی که عدد کلسترول خونش عدد بالایی است باید درک خوبی از مفهوم این اعداد داشته باشد تا بداند که برای از بین بردن آن چه باید بکند. معمولاً تغییر در رژیم غذایی مشکل را برطرف می کند.

براساس تجارب گوناگون بهترین میزان کلسترول برای بدن کمتر از 200 mg/dl میباشد. اگر میزان آن از 200 بالاتر رفت اما پایین تر از 239 بود، در مرز سطح بالای کلسترول قرار گرفته اید. بالاتر از این میزان یعنی بالاتر از 240 نشاندهنده ی این است که کلسترول خونتان خیلی بالا است. و باید همه ی تلاشتان را بکنید تا این میزان را کاهش دهید.

تری گلیسرید نوع دیگری از انواع لیپیدها است که در خون یافت می شود. اساساً انرژی مورد نیاز بدن از این ماده فراهم می شود. برنامه های غذایی که در آنها از میزان زیادی کربوهیدرات استفاده می شود که به قند و نشاسته تجزیه می شوند و لین تری گلیسریدها را می سازند. روده قندها را به تری گلیسرید تبدیل می کند. سطح بالای تری گلیسرید معمولاً در افرادی که مبتلا به دیابت و چاقی هستند دیده می شود و خیلی خوب است که همیشه مراقب آن باشیم. بالاتر از  mg/dl 500 سطح خیلی بالا در نظر گرفته می شود و بین 250 تا 500 نیز حد مرز است.

سه نوع مختلف از چربی های رژیمی وجود دارد که روی سالم یا ناسالم شدن کلسترول خون تاثیر می گذارد. این سه نوع کلسترول، چربی اشباع و چربی غیر اشباع هستند. چربی های غیر اشباع می تواند به دو نوع چربی غیر اشباع مونو و پلی تجزیه شود. با فهمیدن رابطه ی این چربی ها با بدن و ضررها و فواید آنها، فرد بهتر می تواند قاطعانه تر تصمیم بگیرد که میزان آن را پایین بیاورد تا بدنش در وضعیت سلامت تری قرار گیرد.

چربی های اشباع میزان کلسترول خون را بالا می برند. از این رو بهتر است که استفاده از این نوع چربی را محدود کنیم. هر نوع گوشت یا غذایی که از روغن ها و چربی های حیوانی درست شده باشد، لبنیات مثل کره، خامه، شیر درصد چربی بالا نه تنها حاوی کلسترول هستند، بلکه میزان بالایی چربی اشباع هم در آنها یافت می شود. با محدود کردن این غذاها، یا حتی حذف بعضی از آنها از برنامه ی غذایی میتوانید به پایین آوردن سطح کلسترول خون کمک کنید.

بعضی از محصولات ممکن است حاوی کلسترول نباشند، اما چربی اشباع در خود دارند. به همین دلیل همیشه باید به برچسب مواد غذایی که می خرید توجه کنید.

خوب است که به یاد داشته باشید که چربی های غیر اشباع پلی نیز می تواند به پایین آوردن کلسترول خون کمک کند. یکی از انواع چربی ها روغن ماهی است. همچنین بعضی از انواع روغن های گیاهی مثل روغن ذرت، روغن آفتابگردان و حتی روغن زیتون حاوی این نوع چربی هستند.

تغییر در شیوه ی زندگی می تواند سطح کلسترول خونتان را پایین بیاورد. گفته میشود که کمتر از 30 درصد کالری مصرفی باید چربی باشد و کمتر از 10 درصد آن روغن اشباع، و حدود 10 درصد آن هم چربی غیراشباع و بقیه این میزان چربی غیر اشباع پلی باشد. 50 تا 60 درصد آن نیز باید کربوهیدرات باشد. به یاد داشته باشید که تا می توانید از کربوهیدرات های ساختار پیچیده استفاده کنید تا فیبر مورد نیاز بدن را تهیه کند. همچنین توصیه می شود که روزانه 30 گرم فیبر و کمتر از 300 میلی گرم کلسترول استفاده کنید.

در اینجا می خواهیم به چند نوع از انتخاب های غذایی اشاره ای داشته باشیم:

مرغ:  حتماً پوست آن را قبل از مصرف جدا کرده و آن را به حالت های پخته شده، بریان شده و کبابی استفاده کنید. از سرخ کردن آن جداً خودداری کنید.

ماهی:  ماهی تن، آزاد، قزل آلا و ماهی اسقومری انتخاب های خوبی محسوب میشوند چون حاوی چربی خوب هستند. ماهی را هم خوب است که به حالت های پخته شده، کبابی و یا حتی آب پز شده استفاده کنید.

گوشت قرمز:  بهتر است که به میزان بسیار کم و از قسمت های کم چربی آن استفاده کنید. متاسفانه گوشت قرمز حاوی میزان زیادی کلسترول است و باید تا میتوان از آن پرهیز کرد. برای گوشت قرمز هم بهتر است از حالت های پخته شده و کبابی استفاده شود و از سرخ کردن آن خودداری کنید.   

لبنیات:  خامه های غیر لبنی حاوی میزان زیادی چربی اشباع هستند. پنیر حاوی میزان زیادی چربی غیر اشباع است. پنیر های خامه ای حاوی چربی اشباع هستند. بهتر است که از شیرهای کم چربی و با چربی 1% استفده کنید تا کلسترول خونتان همیشه پایین بماند.

تخم مرغ:  سفیده ی تخم مرغ را خورده و زرده ی آن را دور بریزید. اگر تخم مرغ را به طور کامل مصرف می کنید، به یاد داشته باشید که حاوی 213 میلی گرم کلسترول است.

میوه ها و سبزیجات:  هیچ محدودیتی برای استفاده از میوه ها و سبزیجات نیست. تا می توانید از این محصولات استفاده کنید. اما از سس های چرب همراه با آنها جداً خودداری کنید.

نان و سیریال:  این مواد غذایی بدون استفاده از هر گونه چربی یا روغن مضر درست می شوند. اما در مصرف انواع کلوچه های شکری و شیرین مراعات کنید.

پاستا، حبوبات، برنج و غیره:  استفاده از آنها بسیار خوب است و حتماً باید در رژیم های غذایی از آنها استفاده شود جون فیبر مورد نیاز بدن را تامین می کنند و به پایین آوردن کلسترول خون نیز کمک می کنند.

تنقلات:  هنگام استفاده از تنقلات حتماً برچسب های روی این محصولات را مطالعه کنید تا از خوردن چیزهایی که در آن از چربی ها و روغن های اشباع و کلسترول استفاده شده است پرهیز کنید.

ورزش برای پایین آوردن کلسترول خون بسیار مفید است. با ورزش مداوم می توانید میزان HDL را بالا ببرید. پیاده روی سه بار در هفته نیز می تواند به پایین آوردن وزن و از بین بردن چربی بدن کمک کند.

اما اگر با انجام همه ی کارهایی که گفته شد، باز سطح کلسترول خونتان بالا بود، دیگر نیاز به استفاده از داروهای پایین آورنده ی کلسترول است.

تا می توانید به انتخاب های خود در برنامه ی غذاییتان توجه کنید. از غذاهایی استفاده کنید که فاقد چربی مضر برای بدن هستند و از غذاهایی که میزان بالایی کلسترول دارند پرهیز کنید. ورزش کنید تا هم وزنتان را مناسب نگاه دارید و هم چربی های اضافه از بین بروند

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۲ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

وقـتی نـوجوان بـودم، تـنــقلات مورد علاقه ام، چیپس
سرکه نمکی بود. یادم می آیـد مـادرم مدام سرزنشم
می کرد و می گفت، "این چيزهايي کـه مــــی خوری،
جوش های روی صورتت رو روزبه روز بدتر می کنه!"

هـفت سـال بعد، وقتی می دیدم برادر کوچکترم بـرای
غـذا مـدام به رستوران های فست فود می رود و فقط
چــیز برگر با سیب زمینی سرخ کرده می خورد، اینبار
این من بودم که به او می گفتم، " این چيزهايي که می خوری، جوش های روی صورتت رو روز به روز بدتر می کنه!" اما با کمال تعجب مادرم از آشپزخانه می گفت، "نه این یک اعتقاد غلط و اشتباهه!!!"

این روزها که هر ماده غذایی امروز مفید است و فردا از رده خارج می شود، همگام شدن با توصیه های تغذیه ای، کاری واقعاً دشوار است. از اینرو در این مقاله قصد داریم شما را با سری دیگری از باورهای غلط و نادرست در مورد مواد غذایی آشنا کنیم.

آیا تنقلات روغنی باعث ایجاد جوش روی صورت می شود؟

جالب است بدانید که برخلاف باور عموم، جوش های صورت به هیچ وجه از خوردن چیپس، پفک، سیب زمینی سرخ کرده، شکلات یا چیزهایی از این قبیل ایجاد نمیشود. خوب است بجز پرهیز از خوردن چنین تنقلاتی، میزان استرس بدنتان را هم کنترل کنید! این یکی از مهمترین دلایل ایجاد جوش است.

کدام سالم تر است کره یا مارگارین؟

هر نوع را که دوست دارید می توانید استفاده کنید. چون در واقع هر دوي اینها حاوی یک میزان کالری و چربی هستند، و اگر قصد کم کردن وزن دارید، اصلاً برایتان مناسب نیست. تنها تفاوت این دو ترکیبی است که در مارگارین یافت می شود—سیتوستانول—که باعث کاهش کلسترول خون می شود. طبق تحقیقات انجام گرفته گفته می شود که مارگارین سالمتر از کره است، چون به جای چربی ترنسِ بالابرنده کلسترول، حاوی چربی هیدروژن دار است.

آیا تخم مرغ حاوی میزان زیادی کلسترول است؟

حفظ تعادل در همه چیز ضروری است. اشکالی ندارد اگر گاه به گاه برای صبحانه تان املت یا نیمرو صرف کنید، حتی اگر برای قلبتان رژیم غذایی دارید. اما اگر بخواهید روزانه چهار، پنج تخم مرغ مصرف کنید، مطمئن باشید که میزان کلسترول خونتان به حد نهایی خود خواهد رسید. یادتان باشد، سفیده تخم مرغ فاقد چربی و کلسترول است، پس مراقب باشید.

آیا سبزیجات فریز شده و منجمد، ارزش غذایی کمتری دارند؟

ممکن است از نظر ظاهری کمتر مورد توجه شما باشد، اما به همان اندازه سبزیجات تازه برای شما مفید است. سبزیجات منجمد معمولاً بلافاصله بعد از برداشت، بسته بندی می شوند، به همین دلیل ارزش غذایی آن برجا می ماند.

آیا ویتامین های طبیعی بهتر از ویتامین های مصنوعی و ترکیبی است؟

کمی به تکنولوژی روز اعتماد کنید. مکمل های ویتامین "طبیعی" از منابع گیاهی و حیوانی گرفته می شوند، و ترکیب شیمیایی و عملکردی آنها کاملاً مشابه با ویتامین های مصنوعی است.

آیا سودا باعث کاهش نیروی جنسی در مردان می شود؟

متخصصین ویژه کارخانجات تولید سودا چنین ادعایی را تکذیب می کنند و باور دارند که این نوشیدنی ها هیچ تاثیر مخربی بر سیستم تناسلی مردان ندارد. گفته می شد که مصرف زیاد این نوشیدنی ها که حاوی رنگ زرد شماره پنج FD&C (تارترازین) هستند، ممکن است باعث کاهش اسپرم در مردان شود، اما ادارات بهداشت نیز این باور را تکذیب کردند.

آیا کربوهیدرات ها باعث افزایش وزن می شوند؟

باز هم می گویم: با حفظ تعادل در خوردن موادغذایی مختلف هیچ خطری متوجه شما نخواهد بود! خوردن به اندازه کربوهیدرات نیست که باعث افزایش وزن می شود، بلکه چربی موجود در موادغذایی (مثل پنیر، کره، پنیر خامه ای، و سُس) است که کالری بیشتری به کربوهیدرات ها (مثل نان، و پاستا) اضافه می کند و باعث افزایش وزن میشود.

آیا مواد غذایی مثل آناناس، گریپ فروت، و سرکه باعث بالا بردن متابولیسم می شود؟

به من اعتماد کنید: هیچ ماده غذایی یا ترکیبی از موادغذایی تا به امروز یافت نشده است که کاهش وزن را تحریک کند. اگر چنین ماده غذایی وجود داشت، مطمئن باشید تا حالا همه ی دنیا فهمیده بودند و از آن استفاده می کردند.

اگر از مواد غذایی بی چربی استفاده کنم، وزنم کم می شود؟

بله البته تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. اما باز هم می گویم، با حفظ تعادل در خوردن هر نوع ماده غذایی، به هیچ وجه با مشکلی مواجه نخواهید شد. چربي يك ماده حياتي براي حفظ سلامت بدن است اما اگر بخواهید برنامه ناهار و شامتان را با غذاهای پرچربی و روغنی پر کنید، مطمئناً امروز فرداست که شکایت های همسرتان از هیکلتان اعصابتان را خرد کند.

وقتی یک تکه کرفس می خوریم، آیا بیش از آن مقدار کالری که مصرف میکنیم، کالری می سوزانیم؟

آیا آرزوی همه ی ما نیست که چنین ماده غذایی روي زمین وجود داشت؟؟ این باور کاملاً اشتباه است. مطمئناً تجزیه و هضم کرفس هم به میزان سایر موادغذایی انرژی می گیرد.

آیا مواد نگاه دارنده یا مواد افزودنی به مواد غذایی برای ما ضرر دارد؟

طبق تحقیقات انجام گرفته، ثابت شده است که بدون نگاه دارنده ها، زنجیره غذایی ما قادر نبود به اندازه ی كنوني سالم و ایمن باشد. نیترات که در گوشت های فراورده ای مورد استفاده قرار می گیرد، از آن در مقابل باکتری های کشنده محافظت می کند و بازدارنده هایی که در سیریال ها مورد استفاده قرار می گیرد، از رشد مواد سرطان زا که موجب سرطان معده می شود جلوگیری به عمل می آورد.

آیا تند خوردن غذا اشکال دارد؟

اگر غذایتان را تند بخورید، وقت برای  هضم نشاسته غذا بسیار کم خواهد بود و اولین مرحله هضم غذا از دست خواهد رفت. همچنین دندانها قادر نخواهند بود با چنان سرعتی غذاها را برای شما تکه کرده و خوب بجوند، و شما مجبور خواهید بود غذاها را طوری ببلعید که هنوز خوب جویده نشده اند. برخی از این موادغذایی بدون اینکه با آنزیم مناسب هضم غذا برخورد کنند، مستقیماً وارد سیستم گوارش می شوند و ارزش غذایی این ماده از بین خواهد رفت. و این مسئله باعث می شود شما هنوز گرسنه بمانید و غذای بیشتری طلب کنید. پس سعی کنید قبل از بلعیدن غذا، آن را خوب بجوید.

آیا حبوبات باعث ایجاد گاز معده می شوند؟

حبوبات حاوی قندهایی است که بدن انسان قادر به هضم کامل آنها نیست. وقتی این قندها به روده می رسند، این باکتری ها گاز بسیار زیادی را تولید می کنند. سایر مواد غذایی که چنین ویژگی دارند عبارتند از: ذرت، کلم، کشمش.

آیا کافئین برای از میان بردن سر درد مفید است؟

کافئین تا %40 قدرت آسپیرین و سایر مُسکِن ها را افزایش می دهد. به همین دلیل است که در محصولاتی مثل آناسین و اکسدرین مورد استفاده قرار می گیرد. کافئین به تنهایی نیز می تواند عمل کند. در تحقیقی که در سال 1991 انجام گرفت، دانشمندان دریافتند که 65 میلی گرم کافئین به اندازه 648 میلی گرم استامینوفن برای از بین بردن علائم سردردهای غیر میگرنی مؤثر است. پزشکان برای درمان میگرن نیز ترکیباتی از کافئین و سایر داروهای منقبض کننده رگ های خونی درون مغز تجویز می کنند.

اصلاً نترسید!

بااینکه به نظر می رسد اطلاعات مربوط به تغذیه هر روز تغییر می کند، اما اگر شما عادت کنید که هر ماده غذایی را به میزان متعادل مصرف کنید و در خوردن هیچ چیز افراط یا تفریط نکنید، با هیچ مشکلی مواجه نخواهید بود. تعادل شرط سلامتی است!

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۱ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد: وقتی خیلی گرسنه هستید و وارد یک رستوران می شوید، اولین چیزی که سفارش می دهید یک ظرف بزرگ سالاد است. اما وقتی که نوبت به غذای اصلی می شود، فقط مقدار خیلی کمی از آن را می توانید بخورید. اگر چنین چیزی برای شما هم پیش آمده باشد، معلوم می شود که شما هم توانسته اید تکنیک خوبی برای کنترل وزنتان به دست آورید. تحقیقات نشان می دهد که اگر غذایتان را با ظرف بزرگی از سالاد شروع کنید، کالری مصرفی هنگام خوردن غذای اصلی کاهش می یابد. اما نگاه شما به غذا، همچنین اندازه ی سالاد و آرایش آن، تفاوت ایجاد می کند.

برای اثبات اینکه سالاد می تواند از مصرف کالری جلوگیری کند، محققین دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقی انجام دادند. در این تحقیق آنها برای ناهار قبل از سرو غذای اصلی به خانم ها، سالادهایی حجیم اما کم کالری دادند. نتایج کار نشان داد که خانم ها 100 کالری کمتر از مقدار همیشگی مصرف کردند. این سالادها از کاهو، هویج، گوجه فرنگی، کرفس و خیار به همراه سُس کم چرب درست شده بود.

برای اینکه بتوانید با سالاد خوردن وزنتان را کنترل کنید، حتماً باید سالادهایتان را کم کالری درست کنید. در این تحقیق مشاهده شد، وقتی سالادهایی با کالری نسبتاً بالا به خانم ها داده شد، کالری مصرفی کلی مثل همیشه بود و کاهش نداشت. حتی سالادهای بسیار پرکالری که حاوی پنیر و سُس های چرب بودند، کالری مصرفی کلی را افزایش داد.

اما قبل از اینکه مشغول درست کردن سالادهای حجیم و کم کالری شوید، بهتر است ذائقه ی خود را امتحان کنید. در مطالعه ای که برای تحقیق سرطان در موسسه ی آمریکایي انجام گرفت، افراد بسیار ابراز کردند که مقدار غذایی که می خورند، به میزان گرسنگی آنها بستگی ندارد، بلکه بسته به میزان غذایی است که در بشقابشان گذاشته شده است. چون اکثر افراد عادت دارند هر مقدار که در بشقابشان گذاشته می شود را بخورند، حتنی اگر واقعاً به آن اندازه گرسنه شان نباشد.

اگر شما هم چنین فردی هستیدف سعی کنید به نسبت مقدار سالدی که می خورید، برای خود غذا بکشید. برای کاهش میزان کالری مصرفی کلی، باید سعی کنید مقدار کمتری غذا صرف کنید، یعنی باید گرسنگیتان با لقمه های کوچک برطرف بشود. پس از صرف سالاد کمی صبر کنید و بعد غذای خود را شروع کنید. در تحقیقی که در بالا بریتان گفته شد، غذای اصلی 20 دقیقه پس از صرف سالاد به خانم ها داده شد. این زمان به خام ها این فرصت را داد تا ببینند چه مقدار تا بحال خورده اند. اگر شما از آندسته افراد هستید که تند غذا می خورند، میزان غذایی که بعد از سالاد می خورید، باید همان مقدار معمول باشد.

خوردن سالادهای حجیم و کم کالری قبل از غذای اصلی راه خوبی برای کاهش کالری های مصرفی است، اما استفاده از مواد غذایی کم کالری در غذای اصلی نیز به این منظور کمک می کند. استفاده از سبزیجات که هم سالم هستند و هم کم کالری انتخاب خوبی به شمار می رود. اما دقت کنید که حتماً مقدار کافی پروتئین چه با مرغ، گوشت یا ماهی باشد نیز در برنامه ی غذاییتان بگنجانید، چون چند دقیقه ای بعد از صرف غذا باز گرسنه تان خواهد شد.

برای کاهش کالری مصرفیتان راه های زیادی جلو روی شماست. حال می بینید که لاغر شدن آنقدرها هم که تصور می کردید مشکل نیست. قبل از غذا مقدار زیادی سالاد کم کالری بخورید و برای درست کردن غذاهایتان نیز از مواد غذایی کم کالری مثل سبزیجات، میوه و حبوبات استفاده کنید. این سبک جدید غذا خوردن است که بسیار هم موثر نشان داده است .

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۱۰ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

در این مقاله قصد داریم نکاتی عنوان کنیم که به شما برای
داشتن رژیم غذایی سالم کمک می کند. دو نکته اساسی
بـرای داشتن رژیم غذایی سالم، اول خوردن میزان مناسب
از غـذا با تـوجه به میزان فعالیتتان است، و دیگری استفاده
از مواد غذایی است که رژیم غذاییتان را متعادل کند.


یک برنامه غذایی متعادل و سالم انواع مختلفی از مواد غذایی را شامل می شود که عبارتند از: میزان زیادی میوه و سبزیجات، مواد غذایی نشاسته دار مثل نان و سیریال درست شده از غلات، مواد غذایی پروتئین دار مثل گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، و بعضی از مواد لبنی.

1.  غذای خود را بر پایه مواد غذایی نشاسته دار قرار دهید

مواد غذایی نشاسته دار مانند سیریال، نان، برنج، پاستا، و سیب زمینی بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می دهد. تا آنجا که می توانید انواع مختلف این موادغذایی را جزء برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

مواد غذایی نشاسته دار باید حدود یک سوم مواد غذایی مصرفی ما را تشکیل دهد. این مواد منبع بسیار خوب از انرژی و مهمترین منبع موادمغذی در برنامه غذایی ما هستند. علاوه بر نشاسته، این مواد همچنین حاوی فیبر، آهن، کلسیم و ویتامین های B هستند.

همه ی ما باید سعی کنیم میزان بیشتری از این مواد را به طور روزانه مصرف کنیمحداقل یکی از انواع این مواد نشاسته دار را در هر وعده غذایی خود بگنجانید. به این ترتیب می توانید صبحانه را با سیریال شروع کنید، برای ناهار ساندویچ و سیب زمینی میل کنید و پاستا یا برنج نیز برای وعده شامتان باشد.

بعضی از مردم تصور می کنند که غذاهای نشاسته دار چاق کننده هستند، اما جالب است بدانید که گرم به گرم، حتی کمتر از نیمی از کالری های آن را چربی تشکیل میدهد. شما فقط باید مراقب میزان روغن مصرفی خود به هنگام طبخ یا سرو این نوع غذاها باشید، چون همین روغن است که کالری این غذاها را بالا می برد.

چرا باید از مواد غذایی ساخته شده از غلات و حبوبات استفاده کنیم؟

این نوع مواد غذایی نسبت به سایر مواد غذایی نشاسته دار، حاوی میزان زیادی فیبر و سایر موادمغذی هستند.

همچنین این نوع غذاها بسیار کندتر هضم می شوند، به همین دلیل برای مدت زیادی شما را سیر نگاه می دارد.

موادغذایی حاوی غلات و حبوبات عبارتند از:

 • نان جو و گندم
 • پاستا ساخته شده از گندم ساییده و برنج قهوه ای
 • سیریال های صبحانه

2.  میزان زیادی میوه جات و سبزیجات مصرف کنید

همه جا شنیده ایم و همه می دانیم که باید تا می توانیم از سبزیجات و میوه جات مصرف کنیم. اما باز اکثر ما از این مسئله غفلت می کنیم و آنطور که باید و شاید از این مواد غذایی مفید برای بدن استفاده نمی کنیم.

باید سعی کنید حداقل 5 وعده از سبزیجات و میوه جات مختلف در روز مصرف کنید. مطمئناً کار چندان دشواری نیست!

این وعده ها میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • یک لیوان آبمیوه، و یک تکه موز همراه با سیریال صبحانه
 • یک بشقاب سالاد همراه با ناهار
 • یک گلابی برای وعده عصرانه
 • نخود فرنگی یا سایر سبزیجات به همراه شام

سبزیجات و میوه جات را می توانید به صورت های مختلف، از قبیل تازه، منجمد، کنسرو شده، خشک شده یا آب گرفته شده، استفاده کنید اما حواساتان باشد که سیب زمینی جزء موادغذایی نشاسته دار به حساب می آید، نه میوه جات و سبزیجات.

3.  بیشتر ماهی بخورید

همه ی ما باید سعی کنیم میزان بیشتری از ماهی را جزء مواد غذایی مصرفی روزانه خود درآوریم. خوب است اگر هر هفته یک وعده از ماهی های روغن دار استفاده کنیم چون منبع بسیار خوبی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است.

دو وعده ماهی در هفته به نظر کافی می رسد، که یکی از این وعده ها باید ماهی روغن دار باشد. ماهی را میتوانید به صورت تازه، منجمد، یا کنسروی استفاده کنید، اما حواستان به میزان بالای نمک در ماهی های کنسروی و دودی باشد.

ماهی روغن دار چه نوع ماهی است؟

بعضی از ماهی ها روغن دار نامیده می شوند چون حاوی میزان زیادی از برخی روغن ها هستند که اسید چرب امگا 3 نامیده می شود که برای سلامت نگاه داشتن قلب بسیار مفید است.

چه میزان؟

گرچه بیشتر ما باید میزان بیشتری از ماهی های روغن دار استفاده کنیم، اما خانم های حامله باید حداکثر فقط دو وعده از این نوع ماهی در هفته استفاده کنند (هر وعده معادل 140 گرم می باشد). برای سایر بزرگسالان نیز مصرف آن نباید از  4 وعده در هفته تجاوز کند.

نمونه هایی از ماهی های روغن دار:

سالمون (ماهی آزاد)، ماکارل (ماهی اسقومری)، قزل آلا، شاه ماهی، ماهی تن تازه، ساردین، مار ماهی

انواع ماهی های غیر روغنی:

کود، قسمی ماهی، ماهی دیل، کولی، کنسرو تن ماهی، لقمه ماهی، هیک

کوسه ماهی، اره ماهی، و نیزه ماهی

مصرف این نوع ماهی ها نباید بیشتر از یک وعده در هفته باشد. این مسئله به خاطر میزان بالای جیوه در آنهاست.

افرادی که معمولاً میزان زیادی ماهی مصرف میکنند، باید سعی کنند از انواع مختلفی از ماهی استفاده کنند.

برای سالم ماندن بدن ما نیاز به میزانی چربی دارد. آنچه مهم است نوع چربی مصرفی ماست. به طور کلی دو نوع چربی موجود است:

 • چربی اشباع: میزان زیاد از این نوع چربی می تواند با بالا رفتن کلسترول خون و افزایش احتمال بیماری های قلبی همراه باشد.
 • چربی غیر اشباع: استفاده از این نوع چربی به جای چربی اشباع احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

تا می توانید باید از مصرف غذاهایی که در آن از چربی های اشباع استفاده شده است خودداری کنید. به جای این نوع غذاها می توانید از موادغذایی که حاوی چربی های غیراشباع هستند، مثل روغن های گیاهی (روغن آفتابگردان، روغن زیتون)، روغن ماهی، آوکادو، آجیل، و دانه ها استفاده کنید.

غذاهای حاوی چربی اشباع:

تا می توانید باید کمتر از این نوع غذاها استفاده کنید.

 • سوسیس، کالباس و گوشت هایی که چربی سفید در آنها به وضوح دیده میشود.
 • پنیر سخت
 • لارد (چربی خوک)
 • شیرینی
 • کیک و بیسکویت
 • کره و خامه
 • روغن نارگیل، کرم نارگیل و روغن خرما

 

برای انتخابی سالم تر می توانید به جای کره و لارد از روغن های گیاهی استفاده کنید. و هنگام خوردن گوشت، برش های باریک از آن را بردارید و کوچکترین تکه چربی که می بینید را جدا کنید.

 

از کجا بدانیم چه غذایی چربی زیاد دارد؟

هنگام خرید به برچسب موادغذایی خوب دقت کنید تا ببینید از چه میزان چربی تشکیل شده است. معمولاً روی این برچسب ها قید می شود که در هر 100 گرم از آن مواد چه میزان چربی موجود است.

روی برچسب برخی از موادغذایی همچنین میزان چربی اشباع هم درج می شود. از راهنمای زیر می توانید بفهمید چه میزا از این چربی زیاد و چه میزان کم است.

چربی زیاد:

20 گرم یا بیشتر در هر 100 گرم

5 گرم یا بیشتر چربی اشباع در هر 100 گرم

چربی کم:

3 گرم یا کمتر در هر 100 گرم

1 گرم یا کمتر چربی اشباع در هر 100 گرم

اگر میزان کلی چربی بین 3 گرم و 20 گرم در هر 100 گرم بود، آن موادغذایی حاوی میزان متوسطی از چربی است. بین 1 گرم و 5 گرم چربی اشباع نیز میزان متوسط از این چربی را نشان میدهد.

 

سعی کنید موادغذایی را انتخاب کنید که حاوی میزان کمتری چربی باشد (3 گرم یا کمتر در هر 100 گرم) و دست از خوردن غذاهایی که حاوی میزان بالایی چربی (20 گرم یا بیشتر در هر 100 گرم) هستند، بردارید.

4.  کمتر قند بخورید

مردم ایران معمولاً خیلی از مواد قندی استفاده می کنند. همه ی ما باید سعی کنیم تا آنجا که می توانیم مصرف این نوع مواد غذایی مثل شکلات، شیرینی، کیک و بیسکویت را کمتر کنیم و از نوشیدنی های شیرین نیز کمتر استفاده کنیم.

مصرف بالای مواد غذایی قنددار باعث پوسیدگی دندان ها می شود، به خصوص اگر این مواد قندی بین وعده های غذایی مصرف شوند. این نوع مواد غذایی همچنین حاوی میزان زیادی کالری است که قطع استفاده از آنها می تواند به کنترل وزنتان نیز کمک کند.

از کجا بدانیم که غذایی حاوی میزان زیادی موادقندی است؟

به برچسب مواد غذایی نگاه کنید. لیست ترکیبات روی برچسب معمولاً با ماده ای شروع می شود که بیشترین میزان را دارد.

اما باید مراقب سایر کلماتی که مفهوم موادقندی دارد هم باشید، مثل ساکاروز، گلوکز، فروکتوز، مالتوز، نشاسته هیدرولیز شده و قند معکوس،  شهد ذرت و عسل. اگر یکی از این نام ها را در بالای لیست ترکیبات روی برچسب مشاهده کردید، به این معناست که آن ماده غذایی حاوی میزان زیادی موادقندی است.

یکی دیگر از راه های تشخیص اینکه ماده غذایی از چه میزان موادقندی تشکیل شده این است که روی برچسب نگاهی به رقم میزان کربوهیدرات بیندازید. اما این رقم نمیتواند شما را از قندهای افزودنی به ماده غذایی باخبر کند.

قند زیاد:

10 گرم یا بیشتر در هر 100 گرم

قند کم:

2 گرم یا کمتر در هر 100 گم

اگر میزان قند بین 2 گرم و 10 گرم در هر 100 گرم بود، میزان متوسط به حساب می آید.

5.  کمتر نمک بخوریدکمتر از 6 گرم در روز

بیشتر مردم فکر میکنند نمک زیاد مصرف نمی کنند، به خصوص آنهایی که هنگام صرف غذا به آن نمک اضافه نمی کنند. اما نباید اینقدر هم مطمئن بود!

تقریباً %85 از مردها و %69 از مردها نمک زیاد مصرف می کنند. بزرگسالانو کودکان بالای 11 سالنباید بیش از 6 گرم نمک در روز مصرف کنند. و کودکان کم سن تر باید حتی از این میزان نیز کمتر استفاده کنند.

تقریباً %75 از نمک مصرفی ما از غذاهای فراورده ای تشکیل می شود، مثل بعضی از سیریال های صبحانه، سوپ، سُس، نان، بیسکویت، و غذاهای آماده. به هیمن خاطر ممکن است بدون اینکه خودتان بدانید میزان زیادی نمک در روز مصرف کنید.

خوردن نمک زیاد باعث بالا رفتن فشارخون می شود و افرادی که فشارخون دارند، سه برابر بیشتر از افراد عادی به بیماری های قلبی و سکته مبتلا می شوند.

از کجا بدانیم که غذایی حاوی میزان زیادی نمک است؟

نمک معمولاً با عنوان سدیم روی برچسب های موادغذایی نوشته می شود.

نمک = سدیم x 2.5

نمک زیاد:

1.25 گرم یا بیشتر نمک در هر 100 گرم

0.5 گرم یا بیشتر سدیم در هر 100 گرم

نمک کم:

0.25 گرم یا کمترنمک در هر 100 گرم

0.1 گرم یا کمتر سدیم در هر 100 گرم

سعی کنید تا می توانید از موادغذایی استفاده کنید که حاوی میزان کمتری از نمک باشند.

6.  فعالیت کنید و وزنتان را متناسب نگاه دارید

پایین تر یا بالاتر بودن از وزن متعادل به هیچ وجه خوب نیست. داشتن اضافه وزن میتواند مشکلات سلامتی مانند بروز بیماری های قلبی، فشارخون بالا یا دیابت به وجود آورد. کمبود وزن داشتن نیز  برای سلامتی بدن ضرر دارد.

اگر نگران وزنتان هستید، می توانید به متخصصین تغذیه مراجعه کنید. اما اگر فکر میکنید فقط مقدار کمی اضافه وزن دارید، می توانید از راهنمایی های زیر استفاده کنید.

 • فقط به اندازه ای که بدنتان نیاز دارد غذا بخورید.
 • انتخاب های غذاییتان را سالم تر کنید. از غذاهایی کم چربی تر و کم قند تر استفاده کنید و میزان زیادی سبزیجات و میوه جات و حبوبات بخورید.
 • فعالیت بدنیتان را تا حد ممکن بالا ببرید.

خوب است که از انواع مختلفی از مواد غذایی استفاده کنید تا انواع مواد مغذی به بدنتان برسد.

فعالیت جسمی راه بسیار خوبی برای سوزاندن کالری های اضافی است و به کنترل وزنتان نیز کمک میکند. ورزش و رفتن به باشگاه هم در این زمینه کمکتان خواهد کرد.

اگر بیش از میزان نیاز بدن غذا بخوریم، وزنمان افزایش می یابد. به این خاطر که این انرژی ها که مصرف نمی شود معمولاً به صورت چربی ذخیره می شوند. حتی میزان کمی از انرژی اضافی در روز هم باعث اضافه وزن می شود.

اما مراقب باشید، همه ی رژیم های غذایی نیز برای سلامتی شما مفید نیست و در طولانی مدت تاثیر نمی گذارد. تنها راه خلاص شدن از وزن اضافه و باقی ماندن در وزن متناسب بدن، تغییر عادات و شیوه های زندگی است. کم کردن 0.5 تا یک کیلو وزن در هفته خوب است و این روند را تا جایی ادامهدهید که به وزن ایدآل خود برسید.

7.  به میزان کافی آب بنوشید

برای جلوگیری از خشک شدن آب بدن باید روزانه  6 تا 8 لیوان (1.2 لیتر) آب یا سایر مایعات بنوشیم.

هنگام گرما یا فعالیت جسمی بالا بدن ما به میزان بیشتری آب نیاز دارد. اما اگر میخواهید وزنتان روز به روز بالا نرود، تا می توانید سعی کنید از نوشیدن نوشابه به جای آب خودداری کنید.

نوشیدنی های الکلی

هیچ چیز بدتر از این نیست که به نوشیدن این نوع مشروبات عادت کنید. نوشیدن زیاد از مشروبات الکلی مشکل زا خواهد بود. الکل همچنین میزان بالایی کالری دارد، و قطع نوشیدن این مشروبات میتواند به کنترل وزن بدن نیز کمک کند.

برای حفظ سلامتی خود از نوشیدن مشروبات الکلی جداً خودداری کنید.

8.  صبحانه را از دست ندهید

صبحانه می تواند انرژی مورد نیاز بدن برای آغاز کردن روز، و همچنین برخی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن را تامین کند.

بعضی از افراد صبحانه نمی خورند چون فکر می کنند به کم کردن وزن کمک می کند. این افراد باید بدانند که نخوردن یکی از وعده های غذایی باعث کاهش وزن نمی شود و برای سلامتی نیز ضرر دارد، چون با این کار بدن برخی موادمغذی مورد نیاز خود را از دست می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که خوردن صبحانه حتی می تواند به افراد چاق برای کم کردن وزن هم کمک کند. این به آن خاطر است که وقتی ما صبحانه نمی خوریم، قبل از ناهار حتماً گرسنه خواهیم شد و رو به میان وعده هایی می آوریم که معمولاً سرشار از چربی و قند هستند، مثل بیسکویت، پیراشکی، یا شیرینی.

پس به جای این، بهتر است یک پیاله سیریال و یک تکه موز  و یک لیوان آب پرتقال صبحانه را از دست ندهیم تا سلامت تر زندگی کنیم.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۰۹ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

جـلـبكـها (آلگها)(algae): جـلبك هـا از دستـه آغـازيـان
فتواتوتروف مي بـاشند، يعـنـي قادرند با فتوسنتز مواد غير


ارگـانـيـك را بـه مـواد ارگـانيك تبديل كنند. فتوسنتز فرآيندي
اسـت كـه طي آن نور خورشيد و دي اكسيد كربن به غذا و
اكسـيـژن تبديل ميشود. 73 تا 87 درصد اكسيژن كره زمين
توسط جلبكها (فيتوپلانكتونها) توليد ميگردد. فيتوپلانكتونها
جـزو جــلبكهاي تك سلولي بوده، و نخستين حلقه زنجيره
غذايي جانوران آبزي  را تشكيل مي دهند. جلبك ها عمدتاً
در آبهاي كم عمق مي رويند. اما زيستگاه آنها ميتواند در خشكي و مناطق مرطوب، صخره ها، چشمه هاي آب گرم، سنگها و صخره ها، فاضلاب ها و مناطق برفي نيز باشد. همچنين جلبك ها بصورت همزيستي و يا انگل نيز زيست ميكنند. جلبك ها براي رشد به نور خورشيد، دي اكسيد كربن(CO2) ، آب و مواد معدني نياز دارند. جلبكها مانند گياهان حاوي كلروفيل و قابليت فتوسنتز ميباشند، اما برخلاف آنها فاقد ريشه، ساقه، برگ و گل هستند. ديواره سلولي جلبكها از سلولز، گليكوپروتئين ها و پلي ساكاريدها تشكيل يافته است. ذخيره غذايي در جلبك ها نيز به شكل نشاسته است.(برخي نيز بصورت روغنها و قندهاي گوناگون).

تقسيم بندي جلبك ها:

1-جلبك هاي پر سلولي (ماكرو آلگ ها)(SEAWEED):

- جلبك هاي قرمز(رودوفيت ها): مانند نوري(NORI) ،(IRISH MOSS) و دولس(DULCE)

 - جلبك هاي قهوه اي (فائوفيتها): نظير كلپ (KELP)، سارگاسومSARGASSUM(KOMBU)،(WAKAME)،(ARAME) و(HIJIKI)

 - جلبك هاي سبز (كلروفيت): نظير كاهوي دريايي(ULVA)

 - جلبك هاي طلايي

نكته: حجم توليد جهاني ماكرو آلگ ها حدود 5 ميليون تن است كه شامل 67 درصد آلگ هاي قرمز ، 30 درصد آلگ هاي قهوه اي و 3 درصد آلگ هاي سبز و ميكرو الگ ها است.

2- جلبك هاي تك سلولي(ميكرو آلگها):

- فيتوپلانكتونها و دياتوم ها.

- كلرلا(CHLORELLA)(كلرلا ولگاريس): يك نوع جلبك سبز است. از آنجايي كه ديواره سلولي آن از سلولز است از اينرو آن را بشكل پودر در مي آورند تا هضم آن آسان شود. بصورت مكمل غذايي عرضه ميشود، نظير (ALGOMED) در ايران.

 - اسپيرولينا (SPIRULINA): نوعي سيانوباكتري و يا جلبك سبز-آبي ميباشد. بصورت مكمل غذايي عرضه ميگردد.

 - (DUNALIELLA): بصورت مكمل غذايي عرضه ميگردد. غني از بتاكاروتن و حاوي 18 تا 22 نوع اسيد آمينه است.

نكته: عصاره ميكرو آلگ ها به اشكال كپسول، پودر و قرص قابل تهيه است.

3- سيانوباكتريها(CYANOBACTERIA): كه به جلبك هاي سبز-آبي نيز شهرت دارند، در واقع نوعي باكتري ميباشند كه قابليت فتوسنتز نيز دارند. برخي از آنها توليد سم كرده و در حيوانات و انسان ممكن است ايجاد مسموميت كنند.

مصارف جلبك ها:

1-صنايع غذايي.

2-مكمل هاي غذايي.

3-تهيه كود.

4-منبع انرژي: به عنوان بيوديزل (بيوديزل سوختي تجديد پذير و تجزيه پذير است كه از روغن گياهي و يا چربي حيواني به دست مي آيد. اين سوخت را مي توان به راحتي با گازوييل مخلوط و در خودروهاي گازوييل سوز استفاده کرد)

5-تهيه هيدروژن: جلبك ها در غياب سولفور عوض رها سازي اكسيژن، هيدورژن توليد ميكنند.

6-مصارف دارويي.

7-مصارف بهداشتي، آرايشي.

8-كنترل آلودگي: زدودن دي اكسيد كربن هوا، جذب پسماند كودها از رواناب هاي مزارع، تصفيه فاضلا بها.

9-به عنوان علوفه.

10-جايگزيني رنگدانه هاي شيميايي با رنگدانه هاي جلبك.

11-استخراج روغن از جلبك ها كه مصارف صنعتي فراوان دارد.

12-استتخراج آگار، آلژينات و كاراژينان.

- آگار(AGAR/AGAR-AGAR/KANTEN): نوعي پلي ساكاريد است كه از جلبك هاي قرمز استخراج ميشود. آگار به عنوان محيط كشت باكتريها و قارچها، ملين، عامل تغليظ كننده (در ژلاتين، بستني، شيريني ها، نوشيدني ها و سوپ ها)، پايدار كننده، كنترل چاقي و ديابت، و مواد قالبگيري در دندانسازيها استفاده ميگردد.

- آلژينات(ALGINATE): يا اسيد آلژنيك يك صمغ چسبناك است، كه در ديواره سلولي جلبك هاي قهوه اي به وفور يافت ميشود. در آب نامحلول بوده اما جاذب آب است. طيف وسيع مصارف آلژينات شامل: در محصولات لاغري، توليد كاغذ و منسوجات، ضد آب و ضد آتش كردن منسوجات، عامل ژلاتين كننده و تغليظ كننده (در نوشيدني ها، بستني ها و مواد آرايشي)، عامل سم زدا (جذب فلزات سمي از خون)، در تهيه آنتي اسيد ها، مواد قالبگيري در دندانپزشكي، چسبها، رنگدانه ها و پوشش زخمها.

- كاراژينان(CARRAGEENANS): نوعي پلي ساكاريد است كه از جلبك هاي قرمز استحراج ميگردد. در آب داغ نيز حل ميگردد. مصارف آن شامل: عامل تغليظ كننده (در بستني، دسرها، سسها، ژلها)، پايدار كننده در خمير دندانها، عامل تغليظ كننده در مواد آرايشي و شامپو، بعنوان نگهدارنده در فرآورده هاي گوشتي.

نكته: در ايرلند استخرهاي درمانگري وجود دارد كه از آب دريا و جلبك پر شده اند. به عقيده ايرلندي ها قرار گرفتن در اين استخرها در تسكين دردهاي روماتيسمي و آرتريت موثر است.

ارزش تغذيه اي جلبك ها:

1- چربي جلبك ها بسيار اندك بوده و  كم كالري هستند.

2-غني از فيبر ميباشند.

3-غني از مواد معدني از جمله كلسيم، آهن، منيزيوم، سلنيوم، روي، مس، پتاسيم، سديم، و كرم ميباشند.

4-حاوي ويتامينهاي B1,B12,B2,B9، ويتامين C، ويتامين E و ويتامين A به شكل بتاكاروتن ميباشند.

5- منبع پروتئين ميباشند. به ويژه جلبك نوري(NORI) كه 25 تا 35 درصد وزن خشك آن از پروتئين تشكيل يافته است.

6-حاوي كلروفيل ميباشند. كلروفيل از رشد تومورهاي سرطاني جلوگيري ميكند.

7-غني از اسيدهاي نوكلئيك DNA و RNA ميباشند.

8-حاوي اسيد هاي چرب غير اشباع  امگا 3 و 6 ميباشند.

مكمل هاي غذايي اسپيرولينا و كلرلا:

 55 تا 77 درصد وزن خشك اسپيرولينا و 45 تا 55 درصد وزن خشك كلرلا از پروتئين تشكيل يافته است. واجد تمام اسيد آمينه هاي ضروري بوده و پروتئين كامل محسوب ميگردند. البته نه به كيفيت پروتئين گوشت، شير و تخم مرغ. از سويي ميزان جذب پروتئين اين مكمل ها بالا ميباشد.

فوايد مكمل هاي ميكرو آلگ ها براي سلامتي:

1-سم زدايي: با فلزات سنگين نظير جيوه، سرب، كادميوم، آرسنيك و سموم حشره كش تركيب و آن را از بدن خارج  ميكند.

2-تقويت سيستم ايمني بدن.

3-پاك سازي سيستم گوارش.

4-كاهش فشار خون.

5-ضد يبوست.

6- آنتي اكسيدان قوي و مقابله با راديكال هاي آزاد.

7-خواص ضد سرطاني.

8-ضد باكتري.

9-تعديل كننده هورمونها.

10-تاثير مثبت بروي پوست و موها.

11-بهبود متابوليسم بدن.

12-تصفيه كننده كبد و بهبود سلامت تيروئيد.

13-انرژي زا.

14-افزايش دهنده باكتريهاي مفيد روده.

15-تسريع روند التيام زخمها بخاطر وجود فاكتور رشد در آنها.

16-خواص ضد التهابي دارند.

16-خشبو كننده تنفس.

نكته: موارد فوق تنها ادعاي توليد كنندگان مكملهاي ميكروآلگ ها بوده و اين مكملها نبايستي به عنوان دارو جهت درمان بيماري استفاده گردند. اما از سويي مصرف آنها كاملا بي خطر بوده، و داراي ارزش تغذيه اي خوبي ميباشند.

احتياط در مصرف قرصهاي مكمل ميكروآلگ ها:

1-در حدود 30 درصد افراد به جلبك ها آلرژي دارند.

2-زنان باردار و شيرده بهتر است از اين مكملها مصرف نكنند.

نكته آخر:

توصيه ما به شما اينكه بيشتر از محصولات ماكرو آلگها استفاده كنيد .

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۰۸ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

 

این ماده زرین، غـنی و فـوق الـعـاده محصول معجزه آسای
زنبـورهــای عسل است و جایگزین منـاسبـی بـرای شـکـر
سفید به شـمـار مـی رود. هر چند در تمامی سال موجود
مـی بـاشـد، امـا بایـد دانسـت که در تابستان و پاییز بعمل
مـی آید و در این موقع از سال از سایـر مـواقـع تـازه تر می
باشد.

فرایند اعجاب انگیز تهیه عسل از چرخش زنـبـورهــا به دور
گل ها شروع می شود. آنها در همین حال شهد گـل ها را
در دهـان خـود جـمـع می کـنـنـد. شـهـد گـل هـا بـا آنــزیم
مخصوصی که در بزاق دهان زنبور وجود دارد، ترکیب شده
و طی یک فرایند شیمیايی تبدیل به عسل می شود. زنبورها، عسل را به داخل کندو می برند و آنرا درون حفره ها و دیواره های هر شبکه از کندو ذخیره می کنند. ارتعاشی که از بال زدن های آنها ایجاد می شود، کار تهویه را انجام داده و موجب می شود رطوبت بیش از اندازه آن از بین رفته و آماده مصرف گردد.

فواید

علاوه بر اینکه عسل به عنوان شیرین کننده مغذی و طبیعی به شماره می رود، تحقیقات حاکی از این امر هستند که ترکیبات منحصر بفرد عسل، از آن یک ضد میکروب و ضد اکسيدان قوی درست می کنند.

عسل ناخالص (خام) – ماده ای ضد باکتری، ضد ویروس، ضد قارچ

خواص عسل – مانند اکثر مواد غذایی – به کیفیت آن بستگی دارد؛ اما در این مورد بخصوص، کیفیت از اهمیت بالاتری برخوردار است، چراکه گرده هایی که به پاهای زنبور عسل می چسبند، خاصیت درمانیشان در گیاهان مختلف، متفاوت می باشند. به علاوه در فرایند درست شدن عسل بسیاری از مواد مغذی در داخل کندو باقی می ماند. می توان گفت که عسل ناخالص ( یا همان عسل اولیه) حاوی همان صمغی است که در موم وجود دارد. موم گاهی اوقات با نام "چسب زنبور" نیز شناخته می شود که عبارت است از یک مخلوط مرکب صمغی شکل و مواد دیگری که زنبور های عسل با استفاده از آن کندو را آب بندی می کنند و آنرا درمقابل باکتری و سایر میکرو ارگانيسم ها محفوظ نگه می دارند. زنبور عسل موم را با ترکیب کردن صمغ گیاهان با ترشحات خود درست می کند. جالب است بدانید که موادی شبیه به قیر خیابان نیز در موم دیده می شود. گاهی اوقات زنبورهای نگهبان از پرده های خاصی در داخل هر یک از حفره های کندو استفاده می کنند تا موم را در آن محوطه انباشته کنند، سپس سایر زنبورها از این ماده در دورتادور شانه عسل استفاده می کنند و کلیه شکاف ها را از این صمغ ضد باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ پر می کنند. صمغی که در موم وجود دارد تنها حاوی مقدار کمی از مواد مغذی است که در عسل یافت می شود. تحقیقات نشان داده اند که به طور کلی عناصری که در عسل و موم وجود دارند می توانند از بروز سرطان و تومور جلوگیری نمایند. از این موارد میتوان به فنیل کتینوری متیل اسید، فنی اتیل دی متیل کافیت اشاره کرد. محققان بر این باورند که این ترکیبات از بروز سرطان روده در حیوانات جلوگیری می کنند که این امر با کم شدن فعالیت دو آنزیم با نام های فسفاتیدیلینوسیتول نوعی فسفو لیپاز C لیپوکسیجن امکان پذیر می شود. زمانیکه عسل خام طی فرایند گرمایشی قرار می گیرد بسیاری از خواص مفید اولیه خود را از دست می دهد.

عسل کارایی ورزشی را افزایش داده و موجب بهبود جراحات می شود

اصولاً از عسل به عنوان ماده ای انرژی زا استفاده می کنند. در تحقیقات اخیر ثابت شده که از عسل همچنین می توان به عنوان یک ماده ارگوژنیک (موادی که قابلیت اجرایی ورزشکاران را ارتقا می بخشد) نیز استفاده کرد. همچنین این ماده در بهبود زخم ها و سایر جراحات نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

سال ها پیش در زمان بازی های المپیک معمولاً ورزشکاران برای بدست آوردن نیرو و توان بیشتر از مواد غذایی مخصوصی استفاده می کردند که در این میان می توان به عسل و انجیر خشک اشاره کرد. در حال حاضر نیز عده ای از پژوهشگران تحقیقات خود را بر روی این ماده شروع کرده اند. یکی از تحقیقاتی بر روی 39 نفر ورزشکار وزنه بردار که هم شامل خانم ها می شدند و هم آقایون، انجام شد. این افراد تحت آموزش های سنگین وزنه برداری و بدن سازی قرار داشتند. آنها پس از اتمام تمرینات مکمل پروتیئن خود را یا با شکر یا مالتودکسترین و یا عسل مخلوط کرده و مصرف می نمودند. قند خون گروهی که از عسل استفاده می کردند در تمام طول مدت 2 ساعت تمرین ثابت باقی می ماند. همچنین قدرت ماهیچه ها و نیروی ذخیره شده در آن دسته از افرادی که از مکمل پروتئین و عسل استفاده کرده بودند نسبت به سایرین افزونی داشت.

ثابت نگه داشتن قند خون در طی تمرینات استقامتی در کنار مصرف کربوهیدرات یکی از راههای مناسب برای ذخیره گلیکوژن در ماهیچه هاست. همانطور که مطلع هستید گلیکوژن نوعی قند ذخیره شده در ماهیچه هاست که حالت سوخت آماده مصرف را دارد. به همین دلیل ورزشکارانی که از عسل استفاده می کردند گلیکوژن کافی در ماهیچه هایشان ذخیره می شد و روز آینده می توانستند با بالاترین آمادگی و دارا بودن بالاترین میزان سلامتی در تمرینات شرکت کنند. تا این لحظه ثابت شد که عسل می تواند به عنوان منبع دیگری از کربوهیدارت به ورزشکاران کمک کند تا در بهترین وضعیت واکنش نشان دهند و می توان ادعا کرد که نسبت به تمام انتخاب های دیگر ارجحیت دارد.

از دیگر خواص شفا بخش عسل، می توان به قابلیت بالای آن در بهبود جراحات اشاره کرد. برای قرن ها عسل به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و همچنین گندزدا مورد استفاده قرار می گرفت و به صورت موضعی بر روی زخم ها، سوزش ها و جراحات استعمال می شد. در یکی از بررسی هایی که در هند انجام شده، محققان خواص دارویی عسل را با درمان قراردادی (سولفادیازین) بر روی 104 بیماری که دارای سوختگی درجه یک بودند، امتحان کردند. پس از گذشت یک هفته از شروع درمان 91 % از بیمارانی که تحت معالجه با عسل قرار گرفته بودند، هیچ گونه عفونتی نکردند. این در حالی است که تنها 7% از افرادی که از دارو استفاده کرده بودند، دچار عفونت نشدند. همچنین بسیاری از بیمارانی که در گروه درمانی عسل قرار گرفته بودند، قادر شدند تا خیلی زودتر بهبود پیدا کنند. یکی دیگر از مزایای عسل در تحقیقی که بر روی افراد سزاریانی و هستورکتومی ( بیرون آوردن رحم) انجام شد، کاملاً مشهود است. بدن این افراد خیلی زودتر از سایرین، از کلیه عفونت ها پاک شد و خیلی زودتر از بیمارستان مرخص شدند.

واکنش شفابخش عسل آن هم زمانیکه به صورت موضعی استعمال می گردد، از روند خاصی پیروی می کند. از آنجاییکه عسل به طور اخص از گلوکز و فراکتوز ( دو نوع قندی که آب زیادی به خود جذب می کنند) تشکیل شده، به همین دلیل آبی را که در روی زخم ها جمع می شود را به خود جذب می کنند، از اینرو رشد باکتری ها و قارچ ها در آن محل متوقف می شود. این میکروارگانیسم ها (همان موجودات ذره بینی "قارج و باکتری") در محیط های مرطوب و نمدار رشد می کنند.

همچنین عسل خام دارای آنزیمی به نام گلوکز اکسیداس می باشد که وقتی با آب مخلوط می شود، پراکسیدهیدروژن تولید می کند که این ماده خود به عنوان نوعی ضد عفونی کننده خفیف شناخته می شود. علاوه بر آنزیم های خاصی که در عسل یافت می شوند و نقش مرهم را ایفا می کنند، عسل شامل آنتی اکسیدان فلاوانوید نیز میباشد که نقش آنتی باکتریال را اجرا می کند. یکی از ضد اکسيدانها، چینوسمرین نام دارد که تنها مختص به عسل می باشد، پژوهشگران هم اکنون در حال مطالعه این عنصر هستند تا با خواص ضد اکسنده آن بیشتر آشنا شوند. یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی بر روی عسل سترون نشده نشان داده است که این ماده واکنش بجایی در مقابل استافی لوکسز (باکتری که در همه جا وجود دارد و باعث ایجاد عفونت در زخم های باز می شود) از خود نشان می دهد. عسلی که رنگ آن کمی تیره تر است، به ویژه عسلی که از گل های گندم سیاه، و تپلو درست شده باشد حاوی مقادیر بیشتری آنتی اکسیدان نسبت به سایر انواع عسل ها می باشد. همچنین عسل خام و عسلی که تحت فرایندهای شیمیایی قرار نگرفته باشد، دارای مزایای بیشتری نسبت به انواع مشابه خود می باشد.

روزانه یک قاشق عسل بدن را در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند

مصرف روزانه یک قاشق عسل گردش خون در رگ ها را تسریع می بخشد و موجب تولید آنتی اکسیدانهای خاصی در بدن انسان می شود. این امر در دویست و بیست و هفتمین نشست جامعه دارویی آمریکا که در 28 مارچ سال 2004 در کالیفرنیا برگزار شد، به اثبات رسید. در این همایش "هیدرون گرس" زیست شیمیدان و همکارانش 25 تحقیق مشابه را از دانشکده دیویس کالیفرنیا ارائه دادند. طی این مطالعات، افراد تحت آزمایش علاوه بر رژیم غذایی روزانه خود، یک قاشق سوپخوری عسل مصرف میکردند. پس از اینکه محققان نمونه های خونی آنها را در طی فواصل زمانی معین، بر روی نمودار بردند، به این نتیجه رسیدند که ارتباط مستقیمی میان مصرف عسل و میزان پلی فنولیک (نوعی آنتی اکسیدان) در خون وجود دارد.

عسل برای افراد سالم، کسانیکه کلسترول بالا و دیابت نوع 2 دارند، مفید میباشد

در آزمایش های مختلفی که بر روی افراد سالم و کسانیکه دارای کلسترول بالا بودند و یا اینکه دچار دیابت نوع دوم بودند، انجام شد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که عسل یکی از مناسب ترین شیرین کننده ها برای تمام گروه های ذکر شده می باشد.

برای 15 روز، به 8 فرد سالم، 6 بیمار با کلسترول بالا، و 7 بیماری که دارای دیابت نوع دوم بودند به میزان مشابهی شکر، عسل مصنوعی، و عسل طبیعی خورانده شد.

در افرادی که از سلامت کامل برخوردار بودند، مصرف شکر و عسل ساختگی یا تاثیر منفی بر روی آنها داشت و یا به طور کلی هیچ تاثیری نداشت. این در حالی است که مصرف عسل طبیعی در این افراد منجر به کاهش 7 درصدی کلسترول، 2% تری گلیسرید، 6% هموسیستین ( یکی از فاکتورهای ریسک ابتلا به بیماری های قلب – عروقی)، و 6% قند خون شد. همچنین HDL و یا همان کلسترول خوب خون آنها به میزان 2% افزایش پیدا کرد.

در بیمارانی که دارای کلسترول بالا بودند، عسل مصنوعی میزان LDL یا همان کلسترون بد خون را کاهش داد. این امر در حالی است که مصرف طبیعی عسل منجر به کاهش 8 درصدی کلسترول شد که در این میان سهم کلسترول بد خون 11% بود. همچنین پروتیئن انفعالی C نیز تا 75% کاهش پیدا کرد.

و نهایتاً در بیمارانی که مبتلا به دیابت نوع دوم بودند، مصرف عسل طبیعی باعث کاهش قابل توجه قند خون در آنها گردید. بنابراین بهتر است کمی عسل را صبح ها در شير، ظهرها در ماست و یا یعد از ظهر در چای خود مخلوط کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید. به نظر می رسد که مصرف یک قاشق عسل به طور روزانه، نیاز شما به مصرف داروهای مختلف را تا حد زیادی کاهش می دهد.

هر چند آداب غذایی جدید، مانند گذشته به خواص غذایی فوق العاده عسل اهمیت نمی دهد، اما نباید فراموش کرد که عسل حاوی مقادیر زیادی ویتامین B2، ویتامین B6و آهن و منگنز می باشد.

تعریف

عسل یک شیرین کنده چسبناک است که به طور طبیعی توسط زنبورها برای تغذیه شخصی شان استفاده درست می شود. تهیه عسل از چرخش زنبورها به دور گل ها شروع می شود. آنها در همین حال شهد گل ها را در دهان خود جمع می کنند. شهد گل ها با آنزیم مخصوصی که در بزاق دهان زنبور وجود دارد، ترکیب شده و طی یک فرایند شیمیایی، تبدیل به عسل می شود. زنبورها، عسل را به داخل کندو می برند و آنرا درون حفره ها و دیواره های هر شبکه از کندو ذخیره می کنند. ارتعاشی که از بال زدن های آنها ایجاد می شود، کارتهویه را انجام داده و موجب می شود رطوبت بیش از اندازه آن از بین رفته و آماده مصرف گردد.

عسل در محدوده رنگ ها متفاوتی از جمله سفید، کهربایی، قرمز، قهوه ای و تقریباً سیاه درست می شود. طعم و حالت آن به شهد گل هایی که عسل از آن تهیه میشود، بستگی دارد. بیشتر زنبورها عسل را از شهد گل هایی نظیر شبدر، یونجه، خلنگ، و اقاقیا درست می کنند، اما می توان گفت که عسل از گل های متفاوت از جمله سنبل و آویشن نیز می تواند گرفته شود.

تاریخچه

عسل از قرن ها پیش هم به عنوان غذا و هم به عنوان دارو مورد استفاده بشر قرار میگرفته. پرورش زنبور عسل به منظور تهیه عسل، برمی گردد به 700 سال پیش از میلاد مسیح. برای مدت ها عسل به عنوان یک ماده خوراکی مقدس و نادر شناخته می شده. در زمان باستان از عسل بیشتر در مراسم مذهبی به عنوان ماده ای برای تکریم خدایان استفاده می شده. همچنین از عسل برای مومیایی کردن مردگان نیز بهره می جستند. از این گذشته به عنوان دارو و وسیله ای برای آراستن و زیبایی نیز به کار می رفته. در تاریخ اینطور آمده که برای مدت ها، تنها خانواده های ثروتمند، توان استفاده از عسل را داشتند چرا که این ماده آنقدر گران بوده که تنها خانواده های متمول قدرت خرید آنرا پیدا می کردند.

پرستیژ عسل برای قرن ها ادامه داشت تا زمانیکه طرز تهیه شکر تصویه شده از چغندر قند و نیشکر "کشف" شد. از آنجایی که تولید شکر در مقادیر انبوه، گسترش پیدا کرد و از قیمت مناسبی نیز برخوردار بود، توانست جای خود را در میان مردم باز کند. به مجرد جلب توجه مدرم به شکر، عسل در مصارف آشپزی جای خود را به شکر داد. هر چند عسل هنوز هم به عنوان یک ماده شیرین کننده شناخته می شود، اما بیشتر برای مصارف دارویی و شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب و نگهداری

عسل را هم می توان به صورت بسته بندی و هم به صورت عمده خریداری کرد. این روزها اغلب عسل را پاستوریزه می کنند، اما در بازارهای بومی می توانید انواع خام آنرا نیز پیدا کنید. عسل خام که پاستوریزه و تصفیه نشده است، دارای بالاترین خواص آلی می باشد و جزء بهترین انتخاب ها محسوب می شود. دنبال انواعی از عسل بروید که روی آن برچسب : "100% طبیعی" خورده باشد. عسل های طبیعی معمولاً نیمه شفاف هستند، عسل های کرمی رنگ، غیر شفاف هستند و باافزودن بلور عسل به عسل مایع درست می شوند. عسل با کیفیت ویژه، از نکتار گل های مختلف مانند سنبل و آویشن درست می شود و به صورت فراوان در دسترس می باشند. به خاطر داشته باشید که هر چه عسل پر رنگ تر باشد، طعم آن سنگین تر است.

می بایست عسل را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید و از ورود هوا به داخل آن جلوگیری نمایید. اگر عسل را در محلی خشک و خنک نگهداری کنید، می توانید برای زمان نامحدود از آن استفاده نمایید. دلیل این امر وجود مقدار زیادی شکر و PH اسیدی بالای در آن می باشد که از رشد هر گونه میکروارگانیسمی جلوگیری می نماید. اگر عسل را در محل سرد نگهداری کنید، غلیظ و سفت می شود و اگر آنرا در محل گرمی نگهداری کنید رنگ آن تیره شده و طعم اولیه خود را از دست می دهد.

نکاتی برای استفاده از عسل در غذاها

اگر عسل شما بلوری شده باشد، باید آنرا به مدت 15 دقیقه داخل آب گرم قرار دهید؛ این کار به شما کمک می کند تا مجدداً آنرا به حالت اولیه خود دربیاورید. از قرار دادن عسل در مایکروفر خودداری کنید چرا که این کار منجر به افزایش هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) شده و این امر سبب برگشتن مزه عسل می شود. برای جلوگیری از چسبیدن عسل به پیمانه، از عسل رقیق استفاده کنید.

عسل در بیشتر دستورهای غذایی به عنوان جایگزین مناسبی برای شکر شناخته میشود. از آنجاییکه میزان شیرینی عسل از شکر بیشتر است به ازای هر یک پیمانه شکر باید نیم و یا یک سوم پیمانه عسل استفاده کنید. به علاوه درجه حرارت پخت را نیز تا 25 درجه فارنهایت کاهش دهید چرا که عسل رنگ غذاها را خیلی سریع تر به سمت قهوه ای متمایل میکند.

چند دستور مصرف ساده و سریع

از عسل به عنوان جا شکری روی میز استفاده کرده و چای خود را با عسل شیرین کنید.

بر روی برش سیب از عسل و دارچین استفاده کنید.

برای شیرین کردن شير خود می توانید به جای شکر از عسل استفاده کنید.

یک ساندویچ خوشمزه که برای هر سنی لذیذ می باشد مخلوطی از کره بادام زمینی یا بادام، عسل و موز می باشد.

در یک قابلمه با شعله ملایم، مقداری شیر سویا، عسل و شکلات تلخ سیاه را مخلوط کنید تا یک نوشیدنی شیر شکلات مغذی تهیه نمایید.

ایمنی

به خاطر داشته باشید که فرایند تهیه عسل، عملکر گیاهان و طبیعت می باشد که پیرو آن گرده، شیره، شهد و صمغ گیاهان جمع آوری می شود. به نظر می رسد که سایر موادی که در طبیعت یافت می شوند، مانند فلزات سنگین، آفت کش ها، و آنتی بیوتیک ها نیز در عسل دیده می شوند که میزان این مواد به طور گسترده در انواع مختلف عسل ها متغیر است.

نمودار مواد مغذی

عسل سرشار از ویتامین های B2 و B6 می باشد و همچنین مقادیری از آهن و منگنز نیز در آن به چشم می خورد.

نگاهی عمقی به مواد مغذی موجود در عسل

علاوه بر مواد غذایی که در قسمت قبل به آنها اشاره شد، در این قسمت قصد داریم تا شما را با سایر مواد تشکیل دهنده عسل آشنا کنیم. از اینرو به بررسی مواد زیر در عسل پرداخته ایم: کربوهیدرات، قند، فیبرهای حلال و انحلال ناپذیر، سدیم، انواع ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب، آمینو اسیدها و غیره.

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۰۷ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

نـوشابـه هــايي هستند كه به منظور افزايش سطح انرژي
مصرف كننده تهيه ميگردند.

تركيبات نوشابه هاي انرژي زا:

1-كافئين(CAFFEINE):نوشابه هاي انرژيزا بطور متوسط
حاوي 60 تا 80 ميلي گرم كافئين ميباشند. نوشابه هــاي
كولا حاوي 50 ميلي گرم و يك فنجان قهوه حاوي 60 تا 90 ميلي گرم كافئين است. كافئين علاوه بر اينكه يك محرك است يك چربي سوز نيز ميباشد. كافئين يك آلكالوئيد است كه در بيش از 60 گياه يافت ميشود. كافئين وقتي در چاي باشد، تئين
(THEIN) و وقتي در گياه گوارانا (GUARANA) يافت  ميشود ، گوارانين(GUARANINE) ناميده ميگردد. كافئين در گياهان نقش يك آفت كش را دارد و باعث فلج شدن و يا مرگ حشراتي كه از آن تغذيه ميكنند ميشود. كافئين يك محرك سيستم عصبي مركزي است و بطور موقت خواب آلودگي را رفع كرده و فرد را گوش بزنگ ميكند. كافئين يك محرك متابوليك نيز ميباشد. رفع خستگي، افزايش تمركز، اتساع عروق خوني، افزايش ظرفيت عملكرد جسمي و ذهني، افزايش استقامت، ادرار آوري، شل كردن عضلات صاف نايچه ها، افزايش اسيد معده، ساير اثرات كافئين بر روي بدن ميباشند. جالب است بدانيد كه كافئين اثر داروهاي ضد درد كه براي تسكين سردرد تجويز ميشوند را تا 40 درصد افزايش ميدهد. براي آشنايي بيشتر با اثرات كافئين به مقاله مضرات كافئين رجوع كنيد. مصرف كافئين توسط سگ ها، اسب ها و طوطي ها ايجاد مسموميت ميكند، چراكه بدن اين موجودات قادر نيست كافئين را به خوبي متابوليزه كند. مصرف بيش از اندازه كافئين به كافئينيسم(CAFFEINISM) منجر ميگردد. كافئينيسم ايجاد وابستگي به كافئين و علايمي نظير اضطراب، تحريك پذيري، عصبي بودن، انقباض عضلاني، لرزش، بي خوابي، تپش قلب، زخم معده (و ساير زخمهاي گوارشي)، ريفلاكس معده، اختلالات خواب و اختلالات اضطرابي ميكند. علايم محروميت از كافئين شامل سردرد، تحريك پذيري، ناتواني در تمركز، دل درد، اضطراب، تهوع و خواب آلودگي است.

2-تائورين(TAURINE): تائورين يك آمينو اسيد غير ضروري ميباشد. يعني بدن قادر به ساخت آن است. البته استرس، بيماريها، خستگي هاي جسمي وآسيب ها نياز بدن به تائورين را افزايش ميدهد، چراكه بدن در اين شرايط نميتواند تائورين كافي بسازد. تائورين در بدن نقشهاي بسياري را بعهده دارد. تائورين در ساخت بافت عضلاني نقش دارد. تائورين از اجزاي اصلي صفرا است كه بمنظور هضم چربيها، كنترل كلسترول خون و جذب ويتامينهاي محلول در چربي به آن نياز داريم. تائورين به همراه روي براي سلامتي چشمها و حس بينايي لازم است. تائورين يك آنتي اكسيدان بوده و همچنين خاصيت سم زدايي از بدن را دارد. تائورين در بدن باعث كاهش فشار خون ميگردد. تائورين براي درمان اضطراب، بيش فعالي، فعاليت ضعيف مغز، صرع و آبرساني به مغز مفيد است. مصرف تائورين موجود در نوشابه هاي انرژي زا باعث تحريك سيستم عصبي، افزايش انرژي، رفع خستگي، نشاط آوري، افزايش استقامت و رفع استرس ميشود. برخي پژوهشها حاكي از آنست كه مصرف تائورين احتمال مصرف الكل را در مصرف كنندگان افزايش ميدهد.

3-عصاره گوارانا(GUARANA): گوارانا يك گياه منطقه آمريكاي جنوبي است. اين گياه حاوي كافئين، تئوفيلين (THEOPHYLINE) و تئوبرومين(THEOBROMINE) ميباشد. عصاره اين گياه خاصيت محرك سيستم عصبي مركزي، افزايش گوش بزنگي، افزايش انرژي، ادرار آوري و چربي سوزي دارد.

4-عصاره جين سينگ(GINSENG): يك گياه آسياي شرقي است كه مصرف آن باعث افزايش مقاومت بدن نسبت به استرس، تقويت حافظه، تقويت سيستم ايمني وعصبي، افزايش شادابي، افزايش انرژي، رفع خستگي، تخفيف استرس، كاهش قند خون و كاهش عوارض پيري ميشود. جين سينگ آنتي اكسيدان و ضد سرطان نيز ميباشد. عوارض مصرف زياد آن شامل بي خوابي، تهوع، سردرد، اسهال، خوشي، افزايش و يا كاهش فشار خون، درد در ناحيه پستان، و خونريزي از مهبل ميباشد. اما ميزان جين سينگ در نوشابه هاي انرژي زا كمتر از آنيست كه موجب اين عوارض گردد.

5-عصاره جينگو بيلوبا(GINKO BILOBA): يك گياه بومي كشور چين است كه اثرات مصرف آن شامل بهبود يادگيري و حافظه، بهبود تمركز، بهبود گردش خون، ضد افسردگي، خاصيت آنتي اكسيداني و ضد سرطاني ميباشد.

6-ال-كارنيتين(L-CARNITINE): يك نوع آمينو اسيد كه توسط كبد توليد ميشود. ال كارنيتين در متابوليسم چربيها و سطح انرژي بدن نقش دارد. چربي سوز، رفع كننده خستگي و افزايش دهنده استقامت است.

7-(GLUCURONOLACTINE): يك نوع كربوهيدرات است كه بطور طبيعي از متابوليسم گلوكز در كبد ساخته ميشود. يك محرك بوده و در تقويت حافظه، افزايش تمركز و رفع خستگي مفيد است.

8-قندها(SUGARS):نوشابه هاي انرژي زا حاوي مقادير زيادي از قندهاي طبيعي و يا شيرين كننده هاي مصنوعي ميباشند. از اينرو باعث افزايش سطح انرژي در بدن ميشوند.

9-متيل زانتين ها (METHYLXANTHINES):يك آلكالوئيد است كه محرك سيستم عصبي  است.

10- ويتامين هاي گروه B:ويتامينهاي گروه B در متابوليسم و افزايش سطح انرژي بدن نقش دارند.

11-اينوسيتول(INOSITOL):شكلي از ويتامين B است.

12-آنتي اكسيدانها(ANTIOXIDANES):ويتامينهاي C,A,E و سلنيوم به عنوان آنتي اكسيدان ممكن است در نوشابه هاي انرژي زا وجود داشته باشند.

13-كراتين(CREATINE): يك اسيد آمينه است كه در بدن انسان در طي سوخت و ساز پروتئين توليد مي شود و انرژي مورد نياز عضلات را تامين ميكند. (در برخي از نوشابه هاي انرژي زا يافت ميشود)

14-طعم دهنده ها و رنگ هاي غذايي.

تفاوت نوشابه هاي ورزشي با انرژي زا:

نوشابه هاي ورزشي(SPORT DRINKS) حاوي الكتروليت ها، قند ها، آب و ساير مواد مغذي ايزوتونيك (با نسبت مشابه در سطح خون بدن) ميباشند كه جهت جايگزين نمودن آب، الكتروليت ها و مواد مغذي از دست رفته ورزشكاران توليد ميشوند. اما قوطي نوشابه هاي انرژي زا  عمدتا از كافئين، تائورين و قندها پر شده اند.

برخي از برندهاي نوشابه هاي ورزشي:

ACCELERADE-POWERADE-ALL SPORT-GATORADE‑

برخي از برندهاي نوشابه هاي انرژي زا:

RED BULL-RED EYE-ROCKSTAR-MONSTER-HYPE-SHARK-RIP IT

مضرات مصرف نوشابه هاي انرژي زا:

1-اعتياد آوري: تركيبات اعتياد آور شامل كافئين و گوارانا ميباشند كه با مصرف طولاني مدت ميتوانند ايجاد وابستگي جسمي كنند. اما از آنجايي كه علايم محروميت از آنها خفيف و تنها ممكن است ايجاد سردرد كنند، اعتياد به نوشابه هاي انرژي زا عمدتاً جنبه رواني دارد.

2-مصرف زياد نوشابه هاي انرژي زا موجب اسهال، تهوع، استفراغ، دل درد، افزايش گاز روده، و بي خوابي ميشود.

3-اختلال در الكتروليتهاي بدن، بي نظمي ضربان قلب، افزايش فشار خون، افزايش ضربان قلب (حتي تپش قلب)، كم آبي بدن و بي خوابي ميتوانند اثرات كوتاه مدت آنها باشد.

4-نوشابه هاي انرژي زا تمام مضرات نوشابه هاي گاز دار را نيز دارند. (به مقاله مضرات نوشابه هاي گازدار رجوع كنيد)

5-در هم آميختن نوشابه هاي انرژي زا و الكل و يا مصرف همزمان آنها خطرناك است:

- از آنجايي كه الكل يك سركوبگر و نوشابه هاي انرژي زا محرك ميباشند. اثرات محركي نوشابه هاي انرژي زا در ارزيابي و پايش ميزان سرخوشي و غلظت الكل خون شما ايجاد تداخل ميكند. بنابراين ممكن است درصد الكل خون شما بالا رفته باشد، اما از آنجايي كه احساس گوش بزنگي مي كنيد متوجه آن نمي شويد.

- مشروبات الكلي و نوشابه هاي انرژي زا هر دو باعث كم آبي بدن ميگردند. كم آبي متابوليزه شدن الكل را كاهش داده و احتمال بروزمسموميت از الكل را افزايش ميدهد.

-مصرف همزمان نوشابه ها ي انرژي زا و مشروبات الكلي باعث بروز ريتم نامنظم و غير طبيعي قلب ميشود.

اثرات مصرف نوشابه هاي انرژي زا:

به عنوان نمونه اثرات نوشابه هاي (RED BULL) توسط سازندگان آن اينچنين آورده شده است:

1-تحريك متابوليسم.

2-بهبود وضعيت احساسي(نشاط آوري)

3-افزايش تمركز و سرعت واكنش.

4-بهبود و افزايش عملكرد.

5-افزايش انرژي و رفع خستگي.

6-تقويت حافظه.

اما توجه داشته باشيد كه همواره  تبليغ اينگونه فرآورده ها با چاشني اغراق و بزرگنمايي همراه  ميباشد و مسلماً اين نوشابه ها به شما بال نخواهند داد. همچنين بر اساس پژوهشهاي بعمل آمده افزايش انرژي بدنبال مصرف نوشابه هاي انرژي زا تا حدود زيادي نيز جنبه رواني دارد. يعني اين نوشابه ها به عنوان يك دارونما عمل كرده و احساس افزايش انرژي را به مصرف كنندگان القا ميكنند.

نكات مهم در باره مصرف نوشابه هاي انرژي زا:

1-مصرف آنها را به روزي 2 قوطي محدود سازيد.

2-هرگز آنها را با الكل مخلوط ننموده و يا همزمان با الكل مصرف نكنيد.

3-هنگام فعاليت بدني شديد و ورزش كردن از آنها استفاده نكنيد. چرا كه خاصيت ادرار آوري كافئين و تعريق حين فعاليت جسمي باعث كم آبي بدن ميگردد.

4-از آنجايي كه مصرف اين نوشابه ها باعث كم آبي بدن ميشود، همراه با آنها آب بنوشيد.

5-مصرف آنها توسط زنان باردار و شيرده و كودكان توصيه نميگردد.

به خاطر داشته باشيد كه بهترين نوشيدني، آب ميوه هاي طبيعي ميباشند .

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۰۶ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 


غذاهاي زيادي مي توانند سبب سردرد شوند. اما اين بدان معنا نيست که فقط غذاهاي خاصي باعث سردرد مي شوند ، بلکه عادات غذايي هم در اين ميان نقش تعيين کننده اي دارد. روزه داري، تشنگي يا عدم مصرف يک وعده غذايي نيز سبب سردرد مي شوند. با دنبال کردن روند سردرد ممکن است بتوانيد تشخيص دهيد که چه غذاهايي سبب سردرد شما مي شوند.

 مواد غذايي حاوي تيرامين ، الکل ، غذاهاي سرد و تعدادي مواد غذايي ديگر باعث سردرد مي شوند. روزه داري ، تشنگي يا عدم مصرف يک وعده غذايي نيز سبب سردرد مي شوند.


تعدادي از غذاها ، نوشيدني ها و افزودني هايي که به طور معمول با سردرد در ارتباط مي باشند ،عبارتند از :
پنير کهنه و ساير غذاهاي حاوي تيرآمين

تيرآمين ماده اي است که به طور طبيعي در تعدادي از غذاها وجود دارد. اين ماده در اثر شکستن زنجيره ي پروتئيني غذاهاي مانده به وجود مي آيد. معمولاً هر قدر ماده ي غذايي پروتئيني مانده تر باشد، حاوي تيرآمين بيشتري نيز مي باشد. ميزان تيرآمين در پنير، با توجه به نوع فرآيند، نوع تخمير، قدمت، نوع فساد و حتي نوع آلودگي باکتريايي متفاوت است. پرهيز از مصرف مواد غذايي حاوي تيرآمين مانند پنير مانده ، نوشيدني هاي الکلي ، برخي گوشت هاي فرآيند شده و غذاهاي ايجاد کننده ي فشار خون ، به خصوص براي افرادي که از داروهاي بازدارنده ي مونوآمين اکسيداز براي درمان سردرد خود استفاده مي کنند، ضروري به نظر مي رسد.

پنيرهاي ذکر شده در زير داراي بيشترين ميزان تيرآمين مي باشند :

- پنير آبي (نوعي پنير که قارچي آبي رنگ روي آن مي نشيند) ، چدار، استيلتون (نوعي پنير انگليسي)، فتا ، موزارلا، پارمزان، سوئيسي و پنير پرورده .

الکل

هنگام مصرف الکل، خون بيشتري به سمت مغز مي رسد. بسياري از دانشمندان عامل ايجاد کننده ي سردرد را ناخالصي موجود در الکل يا محصول فرعي ناشي از سوخت و ساز الکل در بدن مي دانند.
غذاهاي سرد

غذاهاي سرد نيز در برخي افراد سبب سردرد مي شود. زماني که درجه ي حرارت بدن، به دليل ورزش يا حرارت بالاي محيط افزايش يافته باشد و ماده ي غذايي سردي مصرف شود، دردي که در ناحيه ي پيشاني حس مي شود حداقل 60-25 ثانيه و حداکثر براي دو دقيقه به طول مي انجامد. بيش از 90 درصد افرادي که از ميگرن رنج مي برند، حساسيت به بستني و مواد غذايي سرد را اظهار کرده اند.
ساير مواد غذايي ايجاد کننده سردرد

بادام زميني ، کره ي بادام زميني ، ساير مغرها نظير پسته و گردو و بادام ، پيتزا ، چيپس سيب زميني ، جگر مرغ يا ساير قسمت هاي گوشت ، ماهي دودي ، نان ، کراکر و دسرهاي حاوي پنير، موز رسيده ، ميوه هاي اسيدي مانند مرکبات ، آلو قرمز، تمشک ، کيوي ، آناناس ، انواع ميوه هاي خشک مانند انجير خشک ، کشمش ، خرما ، سوپ تهيه شده با عصاره ي گوشت يا سوپ رقيق (به جز آب گوشت تهيه شده در منزل) ، فرآورده هاي شيري پرورده نظير خامه ي ترش ، سرشير ، ماست ، کافئين موجود در شکلات ، کاکائو و نوشيدني هايي مانند قهوه ، چاي و نوشابه هاي غيرالکلي گازدار و همچنين کافئين موجود در برخي داروها ، آسپارتام و ساير شيرين کننده هاي مصنوعي .

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۰۶ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 

این روزها آنقدر تعداد رژیم های غذایی که در کتاب ها و یا بر روی سایت های اینترنتی وجود دارند، زیاد شده اند که به سختی می توان از میان آنها یکی را انتخاب کرد. ما نمی خواهیم بگوییم که در هنگام رژیم باید از چه غذاهایی استفاده کنید؛ بلکه قصد داریم تا شما را با غذاهایی آشنا کنیم که باید حتی الامکان در هر نوع رژیمی از آنها پرهیز کنید.

برای انتخاب بهترین رژیم غذایی ابتدا باید ببینید که کدامیک از برنامه های غذایی با نحوه زندگی و سلایق شخصیتان هم خوانی دارند. همچنین استفاده از مواد "طبیعی" ( باز هم تاکید می کنم: طبیعی نه مصنوعی) از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

همه ما از چیزهایی خوشمان می آید و برخی چیزها را دوست نمی داریم.... و بسیاری از این خوش آمد ها و نیامد ها از زمان کودکی به همراه ما هستند.

امروزه دنیای تبلیغات و تجارت غذا و نوشیدنی مشکل اساسی به نام "چاقی" را به وجود آورده اند، درست همانطور که کارخانه های تولید توتون و تنباکو دلیل اصلی ایجاد سرطان ریه هستند! زمانی که در رژیم هستید و قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، باید از انتخاب های همیشگی زیر خودداری نمایید.

 • هر نوع فراورده مصنوعی. هر غذایی که طی فرایند های شیمیای و صنعتی درست شده باشد. این محصولات شامل افزودنی ها و مواد شیمیایی هستند که روند طبیعی گوترش را با اختلال مواجه می سازند. برای مثال می توان به تما کنسروها و غذاهایی که برای مدت زمانی بیشتر از یک ماه در سوپر مارکتها سالم می مانند، اشاره کرد.
 • هر نوع غذای چربی دار. این نوع غذاها شدید ترین آسیب ها را به بدن وارد می آورند. زمانیکه گرسنه هستید آنها را با اشتهای زیاد و به سرعت می خورید. متاسفانه این نوع غذاها دارای ترکیباتی هستند که بدن شما هیچ نیازی به آنها ندارد. از این نوع مواد می توان به چربی های ترانس بالا که در نوشابه های گازدار دیده می شوند اشاره کرد. این نوع نوشابه ها شامل مقادیر زیادی پروتئین و کربوهیدرات نیز می باشند، در ضمن سرشار از کالری نیز هستند. یک وعده معمولی "فست فود" در حدود 1000 کالری بیش از سایر وعده های غذایی در بردارد و پس از گذشت 2 ساعت نیز مجددا احساس گرسنگی در شما ایجاد می کند.
 • هر غذای سرخ شده. این موارد شامل سیب زمینی سرخ کرده معروف و گوشت و مرغ سرخ کرده می شود. برخی از شیرینی ها نیز شامل این گروه می شوند به ویژه شیرینی های شرقی. این مواد رژیم غذایی را از بین میبرند، باعث ترشح بیش از اندازه انسولین می شوند، و هیچ راهی برای کاهش وزن باقی نمی گذارند.
 • انواع چربی های چند اشباعی و روغن های حیوانی. ما نمی گوییم که چربی را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، بلکه فقط باید انتخاب صحیحی از آنها داشته باشید. می توانید انواع مناسب آنها را در ماهی، برخی از سبزیجات، و برخی فراورده های لبنی ( که دارای امگا 3 می باشد) دریافت کنید.
 • آرد سفید. هیچ خاصیت خوبی در این ماده وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که آرد گندم و غلات با آرد سفید تفاوت های اساسی دارند. می توانید هر چقدر که می خواهید از این دو مورد مصرف نمایید، اما نباید از آرد سفید استفاده کنید. آرد سفید از جمله مواد غذایی است كه باعث ایجاد ناهماهنگی در سیستم گوارشی شما می شود. کارخانه های آردسازی به این دلیل دست به تولید یک چنین آردی زدند که هیچ گاه خراب و یا فاسد نمی شود؛ اما حشره ها هم می دانند که کدامیک بهتر است، آنها هیچ گاه وارد آرد سفید نمی شوند و ترجیح می دهند همیشه به آرد غلات حمله کنند.
 • شکر سفید. این ماده برادر زاده همان کربوهیدراتی است که در بالا به آن اشاره شد و دارای هیچ گونه ارزش غذایی خاصی نمی باشد. جایگزین های بسیار زیادی برای آن وجود دارد که از جمله آن می توان به شکرهای طبیعی اشاره کرد که مانند خودتان طبیعی هستند.
 • مایونز و مشتقات آن. هر چند خیلی خوشمزه هستند و غذاها را نیز بسیار خوشمزه می کنند، اما تحت تاثیر فرآیند های شیمیایی بسیار زیادی قرار می گیرند و با ارزانترین و بی کیفیت ترین روغن ها تهیه شده و حاوی مقادیر زیادی نگهدارنده می باشد. مایونز دارای تخم مرغ هم هست،  و به این دلیل که برای مدت زیادی در قفسه های سوپر مارکت باقی می ماند، دارای هیچ گونه خواصی نبوده و برای هیچ گونه رژیم غذایی مناسب نمی باشد. البته میتوانید هر چند وقت یکبار میزان بسیار کمی از آنرا استفاده نمایید.
 • نوشیدنی های کافئین دار. این نوشیدنی ها شامل قهوه، چای سیاه، نوشابه های گازدارد، شکلات و نوشیدنی های انرژی زای جدید که در سوپر مارکت ها و باشگاههای وزشی به چشم می خورند، می باشد. کافئین (و مواد شیمیایی مشابهی که در چای و شکلات دیده می شوند) متابولیسم بدن را با اختلال مواجه کرده و فرایند هر گونه رژیم غذایی و کاهش وزن را با مشکل و اختلال مواجه می سازد.

غذاهای بسیار زیادی هستند که باید از آنها اجتناب کرد و از سوی دیگر موادی هستند که باید از آنها استفاده کرد، اما لیست بالا معمولاً مورد توافق بیشتر متخصصان است.

اگر رژیم نداشته باشید، می توانید از غذاهای ذکر شده استفاده کنید، اما باید به خاطر داشته باشید که یک زمانی رژیم گرفته اید و با مصرف این غذا ها دو مرتبه اضافه وزن پیدا می کنید و ممکن است تمام زحمت هایتان به فنا رود .

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۰۵ساعت   توسط مهدي هاشمي  | 


تمام سلول هاي بدن براي فعاليت نيازمند اکسيژن هستند. اين گاز از طريق دستگاه تنفسي و گردش خون به بدن مي رسد و دي اکسيدکربن که محصول زائد فعل و انفعالات در بدن است نيز به وسيله همين دستگاه ها از بدن خارج مي شود. اکسيژن از طريق ديواره ريه ها به درون سرخرگ ها انتشار مي يابد تا در سراسر بدن انتقال پيدا کند. دي اکسيدکربن نيز براي خروج از بدن، از طريق سياهرگ ها به درون ريه ها منتشر مي شود و وارد هواي بازدم مي شود.

سلامتي مجاري تنفسي وابسته به دريافت هواي فاقد ميکرب و آلودگي است. بيش از 200 نوع ويروس شناخته شده که بر دستگاه تنفسي فوقاني اثر مي کنند و سبب سرماخوردگي مي شوند. در اغلب موارد، سرماخوردگي ها خفيف بوده و به طور معمول در طي يک هفته بهبود مي يابند.

سرماخوردگي معمولي با حساسيت ( آلرژي ) و آنفلوانزا متفاوت است. آنفلوانزا ( INFLUENZA ) نامي است که به عفونت ويروسي بسيار شديد نسبت داده مي شود و اين عفونت نيز بر دستگاه تنفسي فوقاني تأثير مي گذارد. نام آنفلوانزا از اين باور قديمي منشأ مي گيرد که اين بيماري را ناشي از تأثيرات ماوراءالطبيعه مي دانسته اند.

علايم سرماخوردگي به طور معمول دو تا سه روز پس از ورود ويروس به بدن ظاهر مي شود. شايع ترين علائم شامل : گلودرد، گرفتگي بيني، آب ريزش بيني، سرفه، عطسه و درد در قسمت هاي دست و پا است. خستگي، ريزش آب از چشم ها و اشکال در خوابيدن نيز ممکن است رخ دهد.

در صورتي که علائم، بيش از يک هفته باقي بمانند و با سردرد شديد ، ضعف ، از دست دادن اشتها و تشنگي همراه شوند، احتمال اين که بيماري به علت ويروس آنفلوانزا باشد بيشتر است. بروز تب نيز به طور معمول شايع است. بايد توجه کرد که در موارد عفونت هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني، علت بيماري را نمي توان برطرف کرد و فقط درمان علائم امکان پذير است.

به هنگام سرماخوردگي استراحت زياد، مصرف فراوان مايعات و قرقره کردن آب نمک ولرم به بهبود علائم کمک مي کند. مصرف قرص هاي مسکن به رفع سردرد و کاهش تب کمک مي کنند. تنها در مواردي که به دنبال عفونت ويروسي، عفونت باکتريايي نيز بروز مي کند، آنتي بيوتيک ها مفيد واقع مي شوند. گياهان دارويي مفيدي نيز براي درمان سرماخوردگي وجود دارند.

کودکان ، سالمندان، زنان باردار و افراد دچار بيماري هايي از قبيل ديابت و بيماري هاي کليوي به توصيه هاي پزشکي بيشتري نياز دارند. گاهي اوقات براي افراد سالمند، به منظور پيشگيري از ابتلا به عفونت، استفاده از واکسن توصيه مي شود. براي جلوگيري و درمان سرماخوردگي روش هاي مختلفي وجود دارد که ما در اينجا به جنبه تغذيه اي آن مي پردازيم.

چه غذاهايي براي سرماخوردگي مفيد هستند؟

براي اين که سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه اش که مبارزه عليه ويروس هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا است، عمل کند بايد مواد مغذي حياتي را دريافت کند. مکمل هاي تغذيه اي مفيدي نيز براي پيشگيري و درمان سرماخوردگي توصيه شده است.

مواد غذايي مفيد براي درمان سرماخوردگي شامل موارد زير است :

- ويتامين C ؛ منابع غذايي اصلي تأمين کننده ويتامين C شامل : مرکبات ( پرتقال ، گريپ فروت، انواع ليمو و نارنگي )، انواع توت، گوجه فرنگي ، فلفل دلمه اي ، توت فرنگي ، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع کلم. دريافت زياد و منظم ويتامين C به کاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگي کمک مي کند.

- غلات سبوس دار و حبوبات؛ منابع غذايي مناسب يکي از ويتامين هاي گروه B به نام پانتوتنيک اسيد هستند. کمبود پانتوتنيک اسيد، سبب بروز عفونت هاي مکرر دستگاه تنفسي فوقاني مي شود.

- سير داراي آهن، روي و آليسين (ALICIN ) است که سبب تقويت سيستم ايمني و کاهش خطر عفونت هاي ويروسي مي شود.

- ماهي قباد، قزل آلا، ساردين و ماهي هاي روغني منبع غني اسيدهاي چرب اُمگا- 3 هستند. همچنين تخم کتان، تخمه کدو حلوايي و روغن شاه دانه نيز از ديگر منابع خوب اُمگا- 3 هستند.

- دانه کنجد، تخمه کدو حلوايي و آفتاب گردان منابع غني اسيدهاي چرب اُمگا-6 هستند. اين اسيدهاي چرب به سلول هاي دستگاه تنفسي در مبارزه عليه عفونت هاي سرماخوردگي کمک مي کنند.

- جگر، انواع ماهي از جمله قزل آلا، قباد و شاه ماهي، کره و تخم مرغ منابع ويتامين A هستند. هويج ، انبه ، سيب زميني، زردآلو ، کدو حلوايي و سبزيجات سبز تيره نيز تأمين کننده بتاکاروتن هستند که در بدن به ويتامين A تبديل مي شوند. عفونت هاي مکرر تنفسي در کودکان با کاهش ذخائر ويتامين A مرتبط است. يک رژيم غذايي متنوع که داراي اين مواد غذايي باشد، مواد لازم براي يک کودک در حال رشد را تأمين مي کند.

- تخم مرغ ، ماهي، مرغ، گوشت قرمز بدون چربي، لبنيات ، حبوبات، مغزها، دانه ها و غلات سبوس دار تأمين کننده پروتئين هستند. کمبود دريافت پروتئين خطر ابتلا به عفونت را افزايش مي دهد.

- گوشت، شير، غلات و حبوبات تأمين کننده ويتامين هاي B6 و پانتوتنيک اسيد هستند که براي تأمين سلامتي سيستم ايمني از اهميت بسياري برخوردارند.

- غلات صبحانه ( برشتوک )، نان و عصاره مخمر تأمين کننده اسيد فوليک هستند که براي سلامتي و تقويت سيستم ايمني ضروري است. به علاوه چغندر، لوبيا چشم بلبلي و انواع کلم منابع مناسبي از فولات ( اسيد فوليک ) هستند.

- گوشت هاي قرمز بدون چربي و غلات سبوس دار حاوي روي هستند. ساير منابع غذايي حاوي روي شامل : جوانه گندم ، آجيل ، بادام زميني، گردو، جگر ، مرغ ، بوقلمون، ماهي، ميگو، تخم مرغ ، لوبيا خشک ، شير و لبنيات است. روي يک ماده معدني مورد نياز براي سيستم ايمني است.

در سرماخوردگي از چه غذاهايي پرهيز کنيم؟

غذاهاي آماده ي بسته بندي شده و کنسروها از لحاظ ويتامين ها و موادمعدني فقير هستند. بنابراين به جاي مصرف اين نوع غذاها از انواع ميوه و سبزيجات تازه، ماهي، غلات، مغزها و دانه ها استفاده کنيد.
* چند نکته :

- ارتباط بين مصرف قرص هاي ويتامين C و سرماخوردگي به طور وسيعي مورد مطالعه قرار گرفته است. تحقيقات نشان داده ، اين قرص ها که روزانه 500 تا 1000 ميلي گرم ويتامين C را براي بدن تامين مي کنند، نمي توانند از عفونت پيشگيري کنند، در حالي که به کاهش شدت و احتمالاً طول مدت سرماخوردگي کمک مي کنند.

در برخي موارد با دريافت 1000 ميلي گرم مکمل ويتامين C در روز طي يک دوره طولاني، علائم به ميزان 15 درصد کاهش يافت. ويتامين C باعث افزايش سطح اينترفرون در بدن مي شود که اين ماده با عفونت ها مبارزه مي کند. همچنين ويتامين C از جمله آنتي اکسيدان هايي است که به حفاظت از پوشش داخلي مجاري تنفسي در برابر انواع عفونت کمک مي کند.

- مصرف مکمل ريزمغذي هاي خاص شامل 20 ميلي گرم روي ، 100 ميکروگرم سلنيوم ، 120 ميلي گرم ويتامين C ، 15 ميلي گرم ويتامين E و 6 ميلي گرم بتاکاروتن در مطالعات مختلف سبب کاهش بروز عفونت هاي تنفسي در سالمندان طي درمان هاي طولاني مدت شده اند.

- در بررسي هاي باليني مختلف نشان داده شده است که قرص هاي مکيدني " روي" سبب بهبود علائم سرماخوردگي مي شوند. البته بعضي مطالعات نيز نشان داده که اين قرص ها هيچ اثري بر علائم سرماخوردگي ندارند. به علاوه بايد توجه کرد که دريافت روي به ميزان بيش از 150 ميلي گرم در روز مي تواند امکان ابتلا به عفونت را افزايش دهد. بنابراين قبل از اقدام به هر نوع درماني، بايد تحت نظر پزشک باشيد و به توصيه هاي او عمل کنيد.

- قرص سير يا کپسول هاي حاوي عصاره سير ممکن است به پيشگيري از سرماخوردگي کمک کند. علت اين تأثير خواص ضد ويروسي رنگدانه گياهي " آليسين " است.

- استفاده از بُخور به رفع گرفتگي بيني کمک مي کند. براي اين کار، براي 10 دقيقه سرتان را روي بخارات يک ظرف آب در حال جوشيدن بگيريد. بهتر است دستمال يا حوله اي را روي سر بگذاريد و اين عمل را سه بار در روز تکرار کنيد. مي توانيد مقداري روغن مِنتول ( MENTHOL ) يا عصاره اوکاليپتوس به آب در حال تبخير اضافه کنيد تا عمل تنفس را تسهيل کند.

- مايعات فراواني مصرف کنيد. در طول حملات شديد آنفلوانزا، بهتر است از مايعات مقوي و مغذي مثل انواع سوپ و آش در وعده غذايي اصلي استفاده کنيد. البته به شرطي که داراي انواع موادمغذي به مقدار متعادل و متناسب باشد.

- تا جايي که مي توانيد بخوابيد و استراحت کنيد. سيستم ايمني براي تجديد قوا به استراحت نياز دارد. عدم توجه به علائم يک عفونت ويروسي و کار و فعاليت شديد در حين بيماري، مدت بيماري را طولاني تر مي سازد.

منبع : دنياي تغذيه

+ نوشته شده در  ۸۵/۱۰/۰۴ساعت   توسط مهدي هاشمي  |